تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه راهی مطمئن، ساده و ارزان برای مهاجرت به خارج از کشور و رسیدن به آرزوهای مانند ادامه تحصیلات آکادمیک، داشتن شغل مورد علاقه، فراهم آوردن زندگی مرفه تر و… است. سالانه افراد زیادی برای اخذ پزشکی در روسیه، تحصیل دندانپزشکی در روسیه و همچنین رشته های غیر پزشکی مثل مهندسی، مدیریت، علوم سیاسی و… در مسیر مهاجرت تحصیلی به روسیه قدم بر می‌دارند. 

رادوتا برترین مؤسسه مهاجرت تحصیلی به روسیه، نقشه پیمودن این مسیر را برای شما ترسیم کرده است و در طول این مسیر از ابتدای راه در کنار شما‌ خواهد بود. تجربه و دانش تیم حرفه ای رادوتا این اطمیمنان را به شما می‌دهد که بدون دغدغه و با آسودگی مسیر مهاجرت تحصیلی را طی کنید.

educational immigration

 

6 گام تحصیل در روسیه

1. مشاوره تخصصی

مهمترین بخش انجام هرکاری پیش از اقدام برای انجام آن، تفکر و بررسی در مورد جوانب و نحوه انجام آن است. در این مرحله یکی از بهترین اقداماتی که می‌توان انجام داد گرفتن مشاوره تخصصی با کارشناسان و متخصصین حوزه مربوطه است. تحصیل در روسیه نیز همچون هر امر دیگری نیازمند بهره گرفتن از دانش و تجربه کارشناسان حوزه تحصیل در روسیه است.

رادوتا به واسطه دانش و تجربه کارشناسان و مشاوران حرفه ای خود، فرصتی را فراهم کرده است تا متقاضیان تحصیل در روسیه، دقیق ترین و بروزترین اطلاعات لازم در حوزه مهاجرت تحصیلی به روسیه را از کارشناسان حرفه‌ای دریافت کنند. رادوتا بنا به رسالت خود و با توجه به اهمیت این بخش از فرآیند مهاجرت تحصیلی به روسیه، مشاوره تخصصی مهاجرت تحصیلی خود را به صورت رایگان ارائه می‌دهد.

2. دوره پادفک روسی

 دوره آمادگی پادفک روسی، گام مهم بعدی است که پیشنهاد می‌شود همه متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه آن را سپری کنند. در اینجا به اختصار به این توضیح آن می‌پردازیم. اما توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات کامل‌تر به نوشته دوره پادفک روسیه چیست؟ مراجعه کنید.

دوره پادفک روسیه معادل دوره پیش دانشگاهی در ایران است. دانشجویان غیرروسی که از کشورهای دیگر به قصد تحصیل در روسیه به کشور تزارها مهاجرت می‌کنند، برای یادگیری و تسلط به زبان روسی باید در کلاس‌های آموزشی تحت عنوان پادفک شرکت کنند. در این کلاس‌ها در کنار زبان روسی، دروس تخصصی مرتبط با رشته دانشگاهی مورد نظر داوطلب نیز تدریس می‌گردد. علاوه بر این بسیاری از دانشگاه‌های روسیه داشتن مدرک پادفک را الزامی کرده اند.

زبان روسی

زبان روسی به دلیل دارا بودن بیشترین تعداد متکلم در بین سایر زبان­های اروپایی و همینطور نفوذ سیاسی شدید روسیه در جهان، به عنوان یکی از زبان های پرکاربرد شناخته می­شود.توجه داشته باشید که سازمان ملل شش زبان رسمی دارد که شامل: انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، روسی، عربی، و چینی است.

 برای یک شخص ایرانی، یادگیری زبان روسی در ابتدا به دلیل روبرو شدن با الفبای نا­آشنای روسی که تا حد زیادی به ظاهر سخت و عجیب به نظر می رسد، دشواری­هایی دارد ولی با شکسته شدن این مقاومت اولیه در برابر یادگیری این زبان به مرور فراگیری زبان روسی شیرین­تر و نسبت به سایر زبان ها آسان­تر خواهد شد. یکی از اصلی­ترین دلایل راحت تر بودن یادگیری زبان روسی برای ایرانیان؛ ورود تعداد زیادی از کلمات فارسی و انگلیسی به این زبان است.

برای دانشجویان بین ­المللی که قصد تحصیل در کشور روسیه را دارند یادگیری زبان روسی در سطح آزمون A2 الزامی است.

 به همین منظور شرکت رادوتا امکانی را فراهم کرده است که دانشجویان بتوانند به دوشکل حضوری و آنلاین در دوره پادفک  “دوره ای معتبر که از طرف دانشگاه های روسیه برای یادگیری زبان روسی، دروس زیست و شیمی و همینطور فرهنگ، آداب و رسوم کشور روسیه برگزار میشود.”شرکت کنند، مدت زمان این دوره  از 4 تا 10 ماه متغیر است.

3. دریافت مدرک زبان روسی A2

پس از سپری کردن دوره پادفک، نوبت به اخذ مدرک A2 زبان روسی می‌رسد. افرادی که پس از پایان تحصیلات خود در روسیه قصد بازگشت به ایران و استفاده از مدرک تحصیلی را دارند، باید مدرک زبان روسی A2 خود را پیش از ورود به کورس اصلی دانشگاه دریافت کنند تا وزارت بهداشت در ارزشیابی مدارک آنان مدرک زبان A2 را تأیید کند. 

متقاضیان باید در یکی از مراکز آزمون زبان روسی A2 مورد تأیید ایران اقدام به اخذ مدرک زبان کنند. توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر به نوشته « 14 مرکز آزمون زبان روسی A2 مورد تایید » مراجعه کنید. اهمیت مدرک زبان روسی A2 فقط به تأیید شدن مدرک محدود نمی‌گردد. برای توضیحات کامل‌تر نوشته زبان روسیه A2 را مطالعه کنید.

4. ثبت نام در آزمون ورودی کورس اصلی

آزمون ورودی اختصاصی هر دانشگاه برای پذیرش دانشجویان جهت ورود به کورس اصلی، یکی از راه‌های جذب دانشجویان برای تحصیل در روسیه است که توسط اکثر دانشگاه‌های روسیه انجام می‌شود. در این آزمون‌ها دانش‌اموزان با کسب نمرات مورد نظر دانشگاه در آزمون‌های ورودی مجوز ورود به کورس اصلی دانشگاه‌ را دریافت می‌کنند و وارد کورس اصلی دانشگاه می‌شوند. 

آزمون ‌های ورودی از برخی از دروس تخصصی که در دوره پادفک نیز تدریس شده است، خواهد بود. رادوتا با توجه به ارتباط مستقیم با دانشگاه‌های روسیه بدون واسطه، ثبت نام در دانشگاه‌های روسیه را انجام می‌دهد.

5. ثبت نام (پذیرش) قطعی در کورس اصلی دانشگاه مقصد

علاوه بر دانشگاه‌های برگزار کننده آزمون ورودی، برخی دیگر از دانشگاه‌های روسیه بدون برگزاری آزمون و با بررسی مدارک تحصیلی ، جهت تحصیل در روسیه اقدام به پذیرش دانشجویان می‌کنند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی در روسیه چه از طریق آزمون ورودی و یا از طریق پذیرش بدون آزمون برای تحصیل در روسیه اقدام کرده باشند در مسیر مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه در گام پنجم باید در کورس اصلی دانشگاه ثبت نام کنند. رادوتا با توجه به ارتباطات گسترده خود، خدمات پذیرش تضمینی دانشگاه های روسیه را به صورت کامل انجام می‌دهد

6. اعزام دانشجو به کشور روسیه

مرحله جذاب و شیرین در مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور، اعزام دانشجو به خارج از کشور است. در صورتی که فرد متقاضی تحصیل در روسیه قصد شرکت در پادفک حضوری را داشته باشد، پیش از مرحله دوم، به روسیه اعزام می‌شود و خدمات لیدری و مهاجرت آن زمان دریافت می‌کند و در صورتی که پادفک به صورت غیرحضوری و آنلاین پشت سرگذاشته باشند، در این مرحله اعزام آنان انجام می‌گیرد. ادامه خدمات ما را در روسیه دریافت می‌کنند.

ادامه خدمات شامل طیف وسیعی از سرویس دهی و خدمات می‌باشد که در قالب خدمات لیدری در کشور روسیه به متقاضی ارائه می‌گردد. خدمات لیدری از لحظه نخست ورود به فرودگاه و استقبال فرد آغاز می‌گردد. لیدر هر فرد به صورت مشخص از بدو ورود فرد در انجام تمامی مراحل اداری در کنار فرد خواهد بود. در کنار استقبال فرودگاهی، انجام امور رجیستری روسیه ، ثبت بیمه درمانی روسیه ، ثبت نام حضوری در دانشگاه و خوابگاه ، خرید سیمکارت ، افتتاح حساب بانکی، گشت شهری و….از دیگر خدمات لیدری رادوتا می‌باشد. علاوه بر این دانشجویان اعزامی رادوتا به صورت یک سال از خدمات لیدری و پشتیبانی حرفه ای ما در کشور روسیه بهره‌مند خواهند شد. برای مطالعه کامل در خصوص خدمات لیدری به صفحه «خدمات پشتیبانی مهاجرت در روسیه» مراجعه کنید.

راه‌ های دریافت مشاوره رایگان

مقاطع تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

قرارگیری 15 دانشگاه این کشور در بین بهترین دانشگاه های دنیا بر اساس رتبه بندی QS و کسب رتبه های بین المللی عالی، خود نشان دهنده اعتبار دانشگاه های روسیه است. در سال های اخیر این کشور پذیرای بیش از 300 هزار دانشجو از  نقاط مختلف جهان بوده است این میزان تقاضا برای تحصیل در روسیه نشان از کیفیت و اعتبار مراکز آموزشی این کشور است. شرایط مناسب در زمینه های رفاهی، مالی، تحصیلی و… از دلایل استقبال برای تحصیل در روسیه به شمار می رود.

به طور کلی آموزش عمومی و تحصیل در روسیه در سه مقطع انجام می‌گیرد و گذراندن آن نیز اجباری است. مقطع ابتدایی که چهار سال زمان می‌برد. مقطع مقدماتی عمومی که طول این دوره پنج سال است و در نهایت دوره متوسطه دو الی سه سال به طول می‌کشد.

تحصیلات عالی نیز به شکل های مختلف و همچنین در رشته های مختلفی انجام می‌گیرد. با توجه به تغییر استاندارد ها و تلاش های نظام آموزشی روسیه شاهد تلاش این کشور برای همراه شدن با سیستم های آموزشی سایر کشور های اروپایی بوده ایم. در کنار سیستم سنتی آموزشی در حال حاضر سیستم های بین المللی نیز در دانشگاه های این کشور پیاده می شوند.

مقاطعی که در دانشگاه های روسیه دانشجویان می‌توانند تحصیل کنند به شرح زیر است.

مقطع اول دوره دو ساله ای است که به نوعی معادل دوره کاردانی در ایران است.

 دیگر دوره موجود، دوره ای چهار ساله که ضمن آموزش پایه در علوم، علوم انسانی، تکنولوژی و هنر به افراد مدرک کارشناسی اعطا می‌شود.

مرحله سوم که پنج سال زمان می‌برد در جهت ارتقا مهارت و توانایی های دانشجو می‌باشد در پایان دوره به دانشجویان مدرک کارشناسی مهندسی تعلق می‌گیرد.

در نهایت دوره ای شش ساله برای اخذ مدرکی معادل با کارشناسی ارشد در ایران وجود دارد.

دانش آموزان روسی برای ادامه تحصیل در دانشگاه و مقاطع آکادمیک لازم است دوران دبیرستان را گذرانده و ضمن شرکت در آزمون نهایی، مدرک دیپلم خودا را دریافت کرده باشند.

نکته ای که باید به آن اشاره کرد امکان تحصیل در کالج ها و دبیرستان های روسیه فقط برای افرادی که در آن کشور اقامت دارند ممکن است.  امکان مهاجرت تحصیلی برای ادامه تحصیل در دبیرستان های روسیه و اخذ اقامت از این طریق وجود ندارد.

اما متقاضیانی که از دیگر کشورها قصد تحصیل در روسیه در مقاطع آکادمیک را دارند جهت ورود به دانشگاه ها می‌بایست دوره ای تحت عنوان پادفک را بگذراند. این دوره معادل دوره پیش دانشگاهی در ایران می‌باشد. هدف اصلی این دوره افزایش مهارت زبان روسی و آماده شدن برای ورود به دانشگاه و جامعه روسی زبان است.

البته در دوره های پادفک برخی دروس مرتبط و پایه ای رشته تحصیلی مورد نظر دانشجویان نیز تدریس می‌شود.

دانشگاه‌های روسیه

انواع رشته

هماهنگونه که بالاتر گفته شد در دانشگاه های روسیه رشته های مختلفی تدریس می‌شوند که افراد با توجه علاقه و استعداد خود ‌می‌توانند در رشته مورد نظر خود مشغول به تحصیل شوند.

از جمله رشته هایی که در این دانشگاه ها تدریس می‌شود می توان

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • مهندسی
 • مدیریت
 • حقوق
 • هنر
 • ادبیات
 • و…..

که در این بین پزشکی روسیه ، دندانپزشکی روسیه ، داروسازی روسیه از رشته های پرطرفدار در بین دانش آموزان ایرانی برای مهاجرت بوده است.  همچنین رشته های حوزه علوم انسانی و برخی از رشته های مهندسی به واسطه امکان بورسیه تحصیلی روسیه از محبوبیت بسیار بالایی برخودار هستند.

 

هزینه شهریه دانشگاه ها و هزینه های زندگی در روسیه

تمامی هزینه­ها از شهریه دانشگاه گرفته تا هزینه زندگی در روسیه بسیار پایین­تر از سایر کشور­های اروپایی است. دانشگاه­های روسیه نسبت به تمامی دانشگاه­های اروپا آلمان ، فرانسه ، ایتالیا و … هزینه شهریه پایین­تری دارند.

شهریه دانشگاه­های روسیه با توجه به بستگی که به رشته تحصیلی ، مقطع تحصیلی و همینطور دانشگاه مورد نظردارد به صورت سالانه از 1400 تا 7500 دلار متغیر است. این هزینه در کشور آلمان ورودی در بازه 12000 تا 42000 دلار براورد شده است.

برای یک زندگی ایده ­آل دانشجویی به طوری که دانشجو احساس کمی و کاستی حین تحصیل در روسیه نداشته باشد و بتواند با کیفیت معقول زندگی کند، هزینه­ ها در حدود 400 تا 500 دلار در ماه است.به خاطر داشته باشید که این هزینه در کشور آلمان برابر 800 دلار است.

شرایط معادل سازی مدارک تحصیلی روسیه در ایران

یکی از دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در خارج از کشور این است که بتوانند پس از اتمام تحصیل، از مدرک دریافتی خود برای اشتغال به کار و ادامه تحصیل در ایران استفاده کنند.

 برای متقاضیان تحصیل در رشته های زیر نظر وزارت علوم، شرط مهم، تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید این وزارتخانه است که معمولاً این وزارتخانه دانشگاه‌های مورد تایید خود در هر کشور را در سه گروه الف، ب و ج معرفی می‌کند که دانشگاه های گروه الف، دانشگاه های ممتازی هستند که برای تحصیل در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.

گروه ج را نیز دانشگاه هایی تشکیل میدهند که تنها برای گذراندن مقطع کارشناسی مورد تایید این وزارتخانه هستند.

 برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شرایط کمی متفاوت است و این دسته از دانشجویان علاوه بر تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت لازم است پس از به پایان رساندن دوران تحصیل خود در کشور مقصد، در امتحان ارزشیابی ملی که در مرداد و دی ماه هر سال برگزار میشود نیز شرکت کنند و پس از کسب حداقل نمره قبولی،درخواست آنها در کمیسیون مربوطه مطرح میشود و بنا به تشخیص اعضای کمیسیون، دروسی که لازم است گذرانده شود مشخص میشود و پس از طی این مرحله مدرک دانشجویان مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار خواهد گرفت.

آب و هوای روسیه

آب و هوای روسیه کاملا بستگی به منطقه دارد، اکثر مناطق روسیه دارای آب­ وهوای معتدل هستند. بر­اساس سازمان هواشناسی روسیه دمای هوای مناطق مختلف این کشور درحال افزایش است.

لازم به ذکر است که برخلاف کشورهای اروپایی سیستم گرمایش در تمام خانه­ ها و مکان­ های عمومی در فصل زمستان روشن است.

به طور کلی آب و هوای روسیه در فصل زمستان سرد و خشک و در فصل تابستان تاحدودی گرم و مرطوب با دمای حدودی بین … و … است.

در فصل زمستان اکثر مناطق روسیه همراه با بارش برف و سرمای زیر صفر درجه است، همانطور که از پهنه وسیع این کشور می توان حدس زد در مناطق مختلف آن آب و هوای متفاوتی را می­توان تجربه کرد که هرکدام جذابیت ­های خاص خودش را دارد.

در جدول زیر آب و هوای شهر های مختلف روسیه را در چهار فصل سال می­توانید ببینید.

سپتامبر

جولای

مارس

ژانویه

شهر

+11,3°C

+19,2°C

-1°C

-6,5°C

مسکو

+11,7°C

+20,2°C

-3,9°C

-10,4°C

کازان

+10,2°C

+19,4°C

-7,6°C

-16,5°C 

نوسیبیرسک

+11,6°C

+18,8°C

-1,3°C

-5,5°C

سنت پترزبورگ

+9,6°C

+18,6°C

-4,2°C

-12,8°C

پرم

+17,9°C

22,3°C

+4,9°C

+1,8°C

سیمفروپول

باور های اشتباه درباره تحصیل در روسیه

1.  از آنجایی که ورود به دانشگاه‌های روسیه نسبت به دانشگاه‌های ایران راحت‌تر است پس احتمالاً اعتبار علمی پایین تری دارند:

 این تصور کاملاً اشتباه است، اگر نگاهی به رتبه‌ بندی های معتبر مانند QS، تایمز و... بیندازیم متوجه خواهیم شد که بسیاری از دانشگاه‌های روسیه جزء برترین دانشگاه‌های دنیا هستند و نظام آموزشی کشور روسیه موجب پرورش دانشجویان با علم، دانش و مهارت‌های کافی خواهد شد.

2. عدم وجود امنیت در کشور روسیه به علت درگیری خارجی میان کشور روسیه و اوکراین:

 ممکن است تصور برخی نسبت به شرایط حال حاضر کشور روسیه و عدم برقراری امنیت در این کشور به دلیل درگیری با کشور اوکراین باشد که این تصور کاملاً نادرست است و امنیت داخلی در این کشور کاملاً برقرار است. اگر در این کشور به عنوان یک شهروند ساکن شوید، مسئله جنگ خارجی میان روسیه و اوکراین دغدغه ذهنی شما نخواهد بود. با توجه به قوانین سختگیرانه کشور روسیه امنیت اجتماعی بسیار بالایی در این کشور برقرار است که محیطی امن و آرامش بخش را به خصوص برای بانوان ایجاد می‌کند.

3. خشک و بی‌روح بودن روابط انسانی در کشور روسیه:

این تصور که مردم روسیه بسیار خشک و خونسرد هستند و روابط آنها با یکدیگر و همچنین با مهاجران کاملاً عاری از احساس است تصور نادرستی میباشد. بر خلاف این تصور، مردم روسیه با مهاجران برخورد دلنشینی دارند و به ندرت رفتار های زننده و نژادپرستانه از خود نشان میدهند. در کشور روسیه به وضوح میتوان غلبه ی فرهنگ مهاجر پذیری را دید که باعث میشود مهاجران زیادی در این کشور در کنار روس ها در آرامش زندگی کنند.

 4. آب و هوای همیشه سرد و یخبندان:

ممکن است بسیاری از ما تصور نادرستی نسبت به آب و هوای کشور روسیه داشته باشیم و تصور کنیم که در تمام طول سال آب و هوای تمام مناطق کشور روسیه سرد و یخبندان است اما این گونه نیست و تنها برخی مناطق این کشور همیشه در سرمای شدید قرار دارد و شهرهایی مانند مسکو، سن پترزبورگ و... جزء مناطق چهار فصل هستند که میتوان تابستان های بسیار دلپذیری را نیز در این کشور تجربه کرد.

مدارک مورد نیاز

مدارک لازم ویزای تحصیلی روسیه

 • اصل و کپی پاسپورت
 • مدرک دیپلم داخلی
 • دیپلم آبی
 • کپی ریزنمرات تحصیل
 • گواهی عدم ابتلا به بیماری ایدز، هپاتیت و سایر بیماری های واگیر
 •  6 قطعه عکس
 • تکمیل فرم درخواست
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • ترجمه مدارک لازم مانند دیپلم داخلی، مدرک پیش دانشگاهی، ریزنمرات، پاسپورت

لازم به ذکر است در ابتدای شروع فرآیند مهاجرت تحصیلی به روسیه با کمک رادوتا و اخذ دعوت نامه تنها پاسپورتمورد نیاز است.

تحصیل در دانشگاه های روسیه به زبان های روسی و در برخی موارد به زبان انگلیسی نیز انجام می‌گیرد.

هدیه رادوتا

جمع بندی

اگر شما قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید به دلایل مختلف همچون امکان پذیرش آسان، هزینه تحصیل ارزان تر نزدیکی به ایران و…. روسیه می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

از این رو پیشنهاد ما به شما این است که با کارشناسان و مشاوران ما در تیم رادوتا در ارتباط باشید. تیم رادوتا با بهره گیری از متخصصین این زمینه در جلسه مشاوره رایگان به تمامی سوالات شما در زمینه تحصیل در روسیه پاسخ می‌دهد. و کمک می‌کند بهترین مسیر را با کمک خودتان پیدا کنید

سؤالات متداول

پاسخ

پاسخ

پاسخ

پاسخ

برای دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کنید

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.