دانشگاه لومونوسوف روسیه

image
image

دانشگاه لومونوسف با نام دانشگاه امپراطوری روسیه از قدیمی ترین مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه های روسیه می‌باشد که در سال 1755 تأسیس شد. در سال 1940 به پاس خدمات دانشمند برجسته و فرهیخته بزرگ روسی میخائیل لومونوسوف، نام دانشگاه به لومونوسوف تغییر یافت. دانشگاه لومونوسوف روسیه به دلیل جایگاه بالایی که دارد بهترین گزینه برای تحصیل در رشته پزشکی روسیه و داروسازی روسیه است لازم به ذکر است که این دانشگاه، رشته دندان پزشکی در روسیه را ارائه نمی‌دهد.

میخائیل لومونوسوف یکی از روشنفکران قرن هجدهم بود وی تأسیس دانشگاهی در مسکو را به کنت شووالوف درباری بانفوذ و موردعلاقه امپراتور الیزاوتا پیشنهاد کرد. با کمک‌های کنت شووالوف که حامی علم و هنر بود در 25 ژانویه سال 1755 فرمان احداث دانشگاه لومونوسف توسط امپراتور الیزاوتا پترونا امضا گردید. سرانجام در 26 آوریل همان سال همزمان با جشن روز تاج‌گذاری الیزاوتا پترونا مراسم افتتاحیه دانشگاه لومونوسف جشن گرفته شد.

طبق طرح لومونوسف در ابتدا 3 دانشکده وجود داشت و به همه دانشجویان، دانش جامعی در زمینه های علوم و علوم انسانی در دانشکده فلسفه آموزش داده می‌دادند. سپس برای گرفتن تخصص در دانشکده فلسفه، دانشکده حقوق یا دانشکده پزشکی به ادامه تحصیل می‌پرداختند. برخلاف دانشگاه های اروپایی، در این دانشگاه، دانشکده الهیات نبود زیرا در روسیه مؤسسات آموزشی ویژه الهیات وجود داشت.

در ابتدا تحصیل در دانشگاه مسکو برای همه رایگان بود اما بعداً تنها دانشجویان فقیر از پرداخت شهریه معاف شدند. از آنجایی که بودجه دولتی تمام هزینه‌های دانشگاه را پوشش نمی‌داد بنابراین باید راه‌هایی برای جبران کمبود بودجه در نظر گرفته می‌شد از این رو بودجه دانشگاه تا حدی توسط حامیان آن، مانند بازرگانان ثروتمند خانواده های دمیدوف و استروگانف و برخی دیگر تامین می‌شد.

این حامیان، تجهیزات آزمایشگاهی، کتاب و مجموعه های مختلف را به دانشگاه اهدا کرده و هزینه بورسیه دانشجویان را به عهده می‌گرفتند. بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه در دوران سختی که از طریق اشتراک عمومی پول جمع آوری می‌کردند، از دانشگاه خود حمایت می‌کردند. اساتید دانشگاه نیز کتاب های شخصی خود را به کتابخانه دانشگاه اهدا می‌کردند.

در اوایل قرن نوزدهم چهار بخش در دانشگاه مسکو وجود داشت: دپارتمان علوم اخلاقی و سیاسی، دپارتمان فیزیک و ریاضیات، دپارتمان پزشکی، دپارتمان فیلولوژی. دوره تحصیلات دانشگاهی سه سال به طول می‌انجامید و پس از امتحانات نهایی به بهترین فارغ التحصیلان مدرک کاندیدایی اعطا شد.

قرن نوزدهم میلادی در دانشگاه چهار بخش فعال در دانشگاه شامل موارد زیر می‌شد: دانشکده تاریخ و فلسفه، دانشکده فیزیک و ریاضی، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی. تعداد کل دانش آموزان حدود 1500 نفر بود که بیشتر آنها عادی بودند. در اواخر قرن نوزدهم، دانشگاه مسکو به تأسیس تعدادی از موزه‌ها ، مانند موزه پلی تکنیک، موزه تاریخی، موزه جانورشناسی، موزه مردم‌شناسی، موزه هنرهای زیبا، باغ‌های گیاه‌شناسی و باغ‌های جانورشناسی در مسکو کمک کرد.

باغ گیاه شناسی دانشگاه مسکو در اوایل قرن بیستم، کمک زیادی به توسعه آموزش متوسطه در روسیه کرد. تعداد زیادی کتاب درسی جدید برای مدارس متوسطه توسط اساتید دانشگاه تدوین شده است. فارغ التحصیلان دانشگاه اغلب در مدارس متوسطه تدریس می کردند و پیشرفته ترین ایده ها و روش ها را در کار خود معرفی می کردند.

انقلاب روسیه در سال 1917 کل سیستم آموزش عالی را تغییر داد. از یک طرف، دموکراتیک تر شد، به این معنا که مؤسسات آموزش عالی شروع به دریافت تمام بودجه خود از دولت کردند و دانشجویان مجبور به پرداخت شهریه نبودند، علاوه بر این، همه آنها کمک هزینه دریافت کردند. از سال 1919 تا 1936 یک بخش مقدماتی برای جوانان طبقه کارگر و خانواده های دهقانان در دانشگاه مسکو افتتاح شد. از سال 1919، بودجه دانشگاه به طور کامل توسط دولت تامین می شد.

در دهه 1920-1930، دانشگاه دستاوردهای زیادی هم در حوزه آموزش و هم در زمینه تحقیق داشت. در سال 1941 تعداد کل دانشجویان تمام وقت در دانشگاه مسکو به 5000 نفر افزایش یافت و بیش از 30 استاد دانشگاه به عضویت کامل آکادمی علوم اتحاد جماهیر شوروی درآمدند. در دانشگاه مسکو کتاب‌ها و کتاب‌های راهنمای جدید دبیرستان برای دانشجویان دانشگاه تدوین شد. در سال 1940، همزمان با جشن 185 سالگی، دانشگاه مسکو به نام بنیانگذار آن M.V.Lomonosov نامگذاری شد.

رادوتا و دانشگاه لومونوسوف

رادوتا به واسطه حضور درخشان در کشور روسیه در زمینه مهاجرت تحصیلی و ارتباطات گسترده با دانشگاه‌های بزرگ و تراز اول روسیه موفق به عقد قرارداد رسمی با دانشگاه لومونوسوف روسیه، بزرگترین و برترین دانشگاه روسیه شده است که این اتفاق برای اولین بار در ایران رخ می‌دهد. پیرو این قرارداد مؤسسه رادوتا، تنها نماینده رسمی دانشگاه لومونوسوف روسیه در ایران می‌باشد.

قرارداد رادوتا و لومونوسوف

 • نام لاتین: Lomonosov Moscow State University
 • سال تأسیس 1775
 • شهر:مسکو
 • رتبه جهانی:75
 • رتبه کشوری:1
 • تعداد اساتید:6856
 • تعداد دانشجویان: 30520
 • درصد دانشجویان بین الملل: %16

پادفک لومونوسوف

دانشگاه لومونوسف، نیز مانند بسیاری از مراکز علمی، آموزشی روسیه اقدام به برگزاری پادفک روسیه می‌کند. در صورتی که اطلاعات بیشتری در خصوص این دوره نیاز دارید مقاله پادفک لومونوسف را مطالعه کنید. 

رتبه بندی دانشگاه لومونوسف

دانشگاه دولتی لومونوسف در دو رتبه بندی معتبر بین المللی یعنی ARWU و QS World University Rankings در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS® 2022 رتبه 78 کسب کرده است و در رتبه بندی دانشگاه های جهانی ARWU 2020 رتبه 93 را دارد. همچنین در رتبه بندی شهرت جهانی آموزش عالی تایمز با کسب رتبه 37 به عنوان تنها دانشگاه روسیه در بین 40 دانشگاه برتر جهان شناخته می‌شود.

روند تغییرات رتبه دانشگاه لومونوسف روسیه در جهان طبق رتبه بندی QS

No Data Found

روند تغییرات رتبه دانشگاه لومونوسف روسیه در جهان طبق رتبه بندی QS

No Data Found

به طور کلی

No Data Found

استناد به هر دانشکده

No Data Found

نسبت دانشجویان دانشکده

No Data Found

نسبت دانشجویان بین المللی

No Data Found

شهرت علمی

No Data Found

شهرت کارفرما

No Data Found

نسبت هیئت علمی بین المللی

No Data Found

شبکه تحقیقات بین المللی

No Data Found

نتایج استخدام

No Data Found

دانشگاه لومونوسف امروز

رئیس جمهور فدراسیون روسیه در ژوئن 1992 طی حکمی دانشگاه مسکو را به عنوان یک مؤسسه آموزش عالی خودگردان تعیین کرد. در نوامبر 1998 منشور دانشگاه مسکو تصویب شد که در آن دانشگاه مسکو را یک نهاد خودگردان معرفی کرد که بر اساس منشور خود و قوانین فدراسیون روسیه فعالیت می‌کند.

طبق این منشور که درسال 2007 اصلاح گردید ردیف بودجه جداگانه ای در بودجه فدرال روسیه مشخص شده است. در عین حال دانشگاه مسکو از حق کارآفرینی و درآمد ملکی برخوردار است که برای توسعه نوآورانه دانشگاه ضروری است.

پردیس دانشگاه 

پردیس اصلی دانشگاه لومونوسف از نظر مهندسی و عملیاتی، سیستمی پیچیده دارد در 1000000مترمربع مساحت، 1000ساختمان و سازه و 8 خوابگاه را در خود جای داده است و 300 کیلومتر خطوط شهری دارد.

128 مدرک تحصیلی در 39 دانشکده به دانشجویان اعطا می‌گردد. دانشجویان کارشناسی ارشد ممکن است در 18 شاخه علوم و علوم انسانی و در 168 زمینه مختلف تخصص داشته باشند. تعداد دانشجویان دانشگاه لومونوسف بیش از 40000 نفر می‌باشد. علاوه بر آن 10000 دانش آموز دبیرستانی در باشگاه ها و دوره مختلف در دانشگاه لومونوسف مسکو شرکت می‌کنند.

علاوه بر 39 دانشکده، دانشگاه مسکو شامل 15 موسسه تحقیقاتی، 4 موزه، 6 شعبه محلی در روسیه و خارج از کشور، حدود 380 بخش، پارک علمی، باغ گیاه شناسی، کتابخانه، انتشارات دانشگاه و یک چاپخانه، یک مرکز تفریحی است. و یک مدرسه شبانه روزی برای کودکان با استعداد.

همچنین تعدادی از دانشکده ها، بخش‌ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی جدید به تازگی تأسیس شده‌اند. برنامه های جدید دانشگاهی به طور مدوام همراه با برنامه‌های درسی جدید معرفی می‌شوند. بیش از 140 برنامه آموزش از راه دور وجود دارد. تحقیقات اخیراً در 30 حوزه میان رشته ای جدید آغاز شده است.

کتابخانه دانشگاه لومونوسف یکی از بزرگترین کتابخانه های روسیه است که دارای 9000000 کتاب ، 2000000 از آن‌ها به زبان‌های خارجی می‌باشد و میانگین تعداد خوانندگان 55000 است که از 5500000 کتاب در سال استفاده می‌کنند.

دانشکده ها

دانشکده های زیر در دانشگاه لومونوسف در حال آموزش دانشجویان می‌باشد.

 1. دانشکده مکانیک و ریاضیات
 2. دانشکده ریاضیات محاسباتی و سایبرنتیک
 3. دانشکده فیزیک
 4. دانشکده شیمی
 5. دانشکده علوم مواد
 6. دانشکده زیست شناسی
 7. دانشکده مهندسی زیستی و بیوانفورماتیک
 8. دانشکده علوم خاک
 9. دانشکده زمین شناسی
 10. دانشکده جغرافیا
 11. دانشکده پزشکی بنیادی
 12. دانشکده مهندسی بنیادی فیزیک و شیمی
 13. دانشکده تاریخ
 14. دانشکده فیلولوژی (لغت شناسی)
 15. دانشکده فلسفه
 16. دانشکده اقتصاد
 17. دانشکده حقوق
 18. دانشکده روزنامه نگاری
 19. دانشکده روانشناسی
 20. موسسه مطالعات آسیایی و آفریقایی
 21. دانشکده جامعه شناسی
 22. دانشکده زبان های خارجی و مطالعات منطقه ای
 23. دانشکده مدیریت دولتی
 24. دانشکده سیاست جهانی
 25. دانشکده هنرهای زیبا و نمایشی
 26. دانشکده مطالعات جهانی
 27. دانشکده مطالعات تربیتی
 28. دانشکده علوم سیاسی
 29. دانشکده مدیریت بازرگانی
 30. مدرسه اقتصاد مسکو
 31. دانشکده ترجمه و تفسیر
 32. دانشکده مدیریت دولتی عالی
 33. دانشکده حسابرسی کشور
 34. دانشکده تحصیلات تکمیلی مدیریت و نوآوری
 35. دانشکده تحصیلات تکمیلی کسب و کار نوآورانه
 36. دانشکده علوم اجتماعی معاصر
 37. مدرسه تلویزیون
 38. دانشکده عالی سیاست در فرهنگ و مدیریت در حوزه علوم انسانی
 39. دانشکده بیوتکنولوژی
 40. دانشکده تحقیقات کیهانی
 41. دانشکده آموزش نظامی

راه‌ های دریافت مشاوره رایگان

خوابگاه دانشگاه لومونوسف

خوابگاه دانشگاه لومونوسوف مسکو مجموعه‌ای از پردیس های مدرن برای دانشجویان و کارکنان دانشگاهی است. تمامی امکانات رفاهی و تفریحی برای اقامتی آسوده در دانشگاه فراهم شده است و برای همه دانشجویان بین‌المللی به صورت قراردادی و مشروط به در دسترس بودن اتاق‌های خالی ارائه می‌گردد.

هر پردیس دارای اتاق های راحت و امکانات لازم برای زندگی مانند سالن های غذاخوری، امکانات تفریحی، کتابخانه‌ها، زمین‌های ورزشی، سالن‌های ورزشی می‌باشد. امکان دسترسی به Wi-Fi و اینترنت نامحدود برای دانشجویان فراهم است.

خوابگاه دانشگاه لومونوسوف dormit lomonosov

دانشگاه لومونوسف از دانشجویان بین المللی در پردیس های زیر پذیرایی می‌کند

 1. سالن اقامت دانشجویی در لنینسکی گوری (ساختمان اصلی DS، LMSU)؛
 2. وابسته به تالار خوابگاه دانشجویی (FDS)؛
 3. سالن اقامت دانشجویی در Lomonosovsky Prospect (DSL)؛
 4. سالن اقامت دانشجویی در خیابان ورنادسکی (DSV)؛
 5. سالن اقامت دانشجویی در خیابان کراوچنکو (DSK)؛
 6. سالن اقامت برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کارآموزان (DAS).

هزینه خوابگاه بسته به شرایط زندگی به طور متوسط حدوداً 14000 روبل در ماه می‌باشد.

هدیه رادوتا

متوسط هزینه های تحصیل و زندگی در دانشگاه لومونوسف روسیه

دوره فاندیشن A-level / IB(بین الملل)

334,019 روبل در سال

کارشناسی (بین الملل)

315,152 روبل در سال

کارشناسی ارشد (بین الملل)

346,616 روبل در سال

دوره فاندیشن A-level / IB(شهروندان روسی)

7,181,988 روبل در سال

کارشناسی (شهروندان روسی)

17,698,470روبل در سال

کارشناسی ارشد (شهروندان روسی)

12,386,079 روبل در سال

هزینه های زندگی

24,711 -55,141 روبل در ماه

شهریه دانشگاه لومونوسف 2023  

رشته های زیر در دانشگاه لومونوسف تدریس می‌شود. هزینه تحصیل در رشته‌های مختلف در جدول زیر آمده است. 

اگر شما هم قصد تحصیل در روسیه و ادامه تحصیلات خود در یک دانشگاه معتبر بین المللی را دارید دانشگاه لومونوسف روسیه که در بین 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد گزینه بسیار مناسبی برای این هدف است.

برای کسب مشاوره رایگان و یافتن رشته تحصیلی و دانشگاه مناسب با شرایط خود پیشنهاد می‌کنیم از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با ما در ارتباط باشید تا مشاوران با تجربه رادوتا، بهترین مؤسسه اعزام دانشجو به روسیه ،در کمترین زمان شما را در این امر همراهی کنند.

سؤالات متداول

بله، دانشگاه لومونوسف روسیه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران و لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارد.

بله، دانشگاه لومونوسف روسیه دارای 8 خوابگاه می‌باشد. که همه دانشجویان می‌توانند از آنها استفاده کنند. علاوه بر این رادوتا به واسطه قرارداد با برخی هتل ها مانند هتل کاسموس و هتل سالوت، امکان اجاره اتاق با تخفیف دانشجویی 80 درصد، به دانشجویان اعزامی خود را فراهم کرده است.

رشته پزشکی در این دانشگاه به زبان روسی تدریس می‌شود.

خیر، این دانشگاه فاقد رشته دندانپزشکی است.

گالری تصاویر

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کنید

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.