دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت

image

لیست دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران 2024

✅ دانشگاه فدرال کازان روسیه

✅ دانشگاه سماشکو روسیه (اودیکیمو ، یوداکیموف) فقط رشته دندان پزشکی

✅ دانشگاه لومونوسف روسیه

✅ دانشگاه پاولوف روسیه

✅ دانشگاه ملی سنت پترزبورگ

✅ دانشگاه پیراگوف روسیه (پیراگوا، پیروگوف، پیروگوا)

✅ دانشگاه تومسک روسیه

✅ دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه و دیگر کشورهای خارجی هر ساله از سوی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی ایران تحت عنوان لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشورهای خارجی ارائه می‌ گردد، که با توجه به آن دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی می‌توانند دانشگاه مورد نظر خود برای تحصیل در روسیه را انتخاب کنند.

در صورتی که فرد در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کند، پس از اتمام تحصیل و بازگشت به کشور می‌تواند با ارائه مدارک تحصیلی خود به وزارت بهداشت ، ضمن ارزشیابی و معادل سازی آن، برای شروع کار و یا ادامه تحصیل خود در ایران اقدام کند.

 شهریه ارزان و دانشگاه های معتبر بین المللی در کنار پذیرش راحت از جمله مزیت هایی بوده که دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی روسیه را انتخاب کنند.

نحوه انتخاب دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت 

وزارت بهداشت ایران بر اساس سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی «کیواس (QS)»، «تایمز (Times)» و «شانگهای (Shanghai)» اقدام به انتخاب و انتشار لیست دانشگاه های مورد تأیید می‌کند. کارشناسان وزارت بهداشت ایران بر اساس رتبه بندی های فوق، تعدادی از دانشگاه‌های هر کشور را که دارای شرایط مناسب بوده و رتبه بین‌المللی بالایی دارند، انتخاب می‌کنند. همچنین وزارت بهداشت تأکید می‌کند کالج های وابسته به دانشگاه اصلی معرفی شده در لیست و شعب آن در بقیه کشور ها مورد تأیید نمی‌باشد و هرگونه مدرک از این مراکز (بجز دانشگاه اصلی معرفی شده در لیست) قابل ارزشیابی نخواهد بود.

تفاوت دانشگاه های مورد تأیید با غیر تأیید؟ 

ملاک تأیید مدارک و معادل سازی آن، تطبیق زمان شروع تحصیل در دوره اصلی با لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در همان زمان است. منظور از شروع تحصیل، تاریخ صدور ویزای معتبر، تاریخ خروج از کشور و تاریخ حضور و شرکت در کلاس های دوره اصلی، باتوجه به برنامه سال تحصیلی دانشگاه مقصد است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت


تغییرات لیست دانشگاه های تایید نسبت به سال 2022

❌ لیست دانشگاه های مورد تایید بهداشت در سال 2023 نسبت به سال 2022 یک تغییر داشت و آن حذف دانشگاه رودن مسکو از لیست بود.

🔴توجه🔴 نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد وجود تشابه یا نزدیکی اسامی دانشگاه های روسیه به همدیگر است. برای مثال دانشگاه دولتی فدرال کازان و دانشگاه دولتی پزشکی کازان هر دو در شهر کازان قرار دارند اما تنها دانشگاه دولتی فدرال کازان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. برای جلوگیری از اشتباه احتمالی داوطلبین، در جدول زیر یک بار دیگر اسامی دانشگاه های تایید بهداشت در روسیه به همراه نام لایتن آن را ذکر  و نشانی سایت هر دانشگاه را نیز درج کرده ایم.

نام دانشگاهنام لاتین دانشگاه

دانشگاه سماشکو روسیه (اودیکیمو ، یوداکیموف) 

A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry 

دانشگاه فدرال کازان روسیهKazan Federal University
دانشگاه لومونوسف روسیهLomonosow Moscow State University
دانشگاه نووسیبیرسک روسیهNovosibirsk State University
دانشگاه پاولوف روسیهPavlov First Saint Petersburg State medical University
دانشگاه پیراگوف روسیه (پیراگوا، پیروگوف، پیروگوا)Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU)
دانشگاه ملی سنت پترزبورگSaint Petersburg State University
دانشگاه تومسک روسیهTomsk State University

راه‌ های دریافت مشاوره رایگان

دانشگاه دولتی لومونسوف

دانشگاه لومونسف مسکو شاید بهترین مقصد دانش آموزان برای تحصیل پزشکی در روسیه باشد. دانشگاه اول روسیه که دارای رتبه زیر 100 جهانی نیز می‌باشد یکی از دانشگاه هایی است که با رادوتا دارای قرارداد رسمی همکاری می‌باشد.

قرارداد رادوتا و لومونوسوف

دانشگاه ملی سنت پترزبورگ

دانشگاه دوم روسیه در پایتخت سابق روسیه قرار گرفته است. تراز بالا و کیفیت بسیار خوب علمی این دانشگاه را در زمره بهترین دانشگاه های روسیه قرار داده است. این دانشگاه همچنین یکی از مراکز مورد تأیید برای برگزاری دوره پادفک روسیه می‌باشد. این دانشگاه نیز با رادوتا قرارداد همکاری رسمی منعقد کرده است.

  دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه، تحصیل در روسیه، پزشکی روسیه، دندان پزشکی روسیه، پادفک، پادفک روسی

دانشگاه فدرال کازان

سومین دانشگاه برتر روسیه که هر ساله دانشجویان زیادی از ایران را در خود جای می‌دهد. دانشگاه فدرال کازان روسیه است. دانشگاهی که با داشتن استانداردهای جهانی همواره خود را در بین دانشگاه های محبوب روسیه در زمینه های مختلف جای داده است. پس از حضور رئیس بین الملل دانشگاه کازان در دفتر رادوتا، این دانشگاه نیز به جمع دانشگاه های همکار و طرف قرارداد رادوتا در کشور روسیه پیوست. برای مطالعه این جلسه و دیدار اینجا کلیک کنید.

رادوتا و فدرال کازان 

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

دانشگاه معتبر روسیه که به بنا به برخی از نظرسنجی ها و نظام های رتبه بندی دانشگاهی در جایگاه چهارم دانشگاه های برتر روسیه قرار دارد. این دانشگاه نیز دیگر دانشگاه روسی است که با رادوتا قرارداد همکاری رسمی منعقد کرده است.

دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه، تحصیل در روسیه، پزشکی روسیه، دندان پزشکی روسیه، پادفک، پادفک روسی

دانشگاه سماشکو مسکو

دانشگاه محبوب دانش آموزان ایرانی برای تحصیل دندان پزشکی روسیه است و از طرف دیگر نیز تنها رشته دندانپزشکی سماشکو مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد.

دانشگاه پیراگوف 

دانشگاهی معتبر که بدون شک یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیلات در زمینه های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در روسیه است. فعالیت تخصصی در زمینه های درمان و پزشکی این دانشگاه را از سایرین متمایز می‌کند.

دانشگاه پاولوف

دیگر دانشگاه مستقر در شهر سنت پترزبورگ که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران می‌باشد. این دانشگاه نیز گزینه بسیار مطلوبی برای ادامه تحصیل به شمار می‌رود.

دانشگاه تومسک

دانشگاه دولتی تومسک تنها دانشگاه مستقر در شهر تومسک می‌باشد که در میان دانشگاه های موردتایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفته است. این دانشگاه همچنین در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم نیز قرار دارد.

هدیه رادوتا

معادل سازی و ارزشیابی مدارک چگونه انجام می‌شود؟

دانشجویانی که از سال تحصیلی 2022-2021 میلادی، با هزینه شخصی در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور تحصیل خود را آغاز کرده‌اند، برای استفاده از خدمات و ارزشیابی مدارک خود طبق قوانین و مقررات این وزارتخانه، باید علاوه بر داشتن شرایطی که در «آیین نامه ارزشیابی مدرک تحصیلی دانش‌آموختگان خارج از کشور» آمده است، مدارک تسلط به زبان خارجی کشور محل تحصیل خود را ارائه دهند. لازم به ذکر است مدارک زبان فوق باید توسط مراکز یا مؤسسات مورد تایید وزارت بهداشت صادر شده باشد.

تحصیل در دانشگاه‌های غیر تأیید وزارت بهداشت چگونه است؟

ممکن است برای دانش‌آموز یا دانشجو سوالاتی از قبیل زیر به وجود بیاید؛

سوال: دانشگاه مورد تأیید تحصیل کنم یا دانشگاه غیر تأیید؟

پاسخ: ابتدا فرد باید هدف از تحصیل خود در خارج از کشور را مشخص کند و به برنامه های خود پس از اتمام تحصیل نیز فکر کرده و اهداف خود را مشخص کرده باشد. برای مثال اگر فرد تصمیم دارد بعد از تحصیل به کشور برگردد و در ایران ادامه تحصیل دهد یا کار کند، ضروری است که در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور تحصیل کند. حال اگر آن که پس از اتمام تحصیل قصد بازگشت به کشور ندارد، می‌تواند در دانشگاه‌های غیرتایید نیز تحصیل کرده و مدرک بگیرد.

سوال: اگر دانشگاه مورد تایید نباشد چه اتفاقی می‌افتد و راه حل آن چیست؟

پاسخ: بر اساس مصوبه دویست و پنجاه و هفتمین جلسه مورخ 1401/6/22 شورایعالی ارزشیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور از ورودیهای سال تحصیلی 2024-2023، کل مدت تحصیل بایستی در دانشگاه مورد تایید بوده و امکان ارزشیابی مدارک دانش آموختگانی که قسمتی از دوره را در دانشگاه غیرتایید گذراندهاند، میسر نمی باشد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل و با اطلاعات دقیق، قوانین و شرایط مربوط به دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور را بررسی کنیم و به سوالات احتمالی شما در این زمینه پاسخ بدهیم.

در صورتی که قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه را دارید و یا در یکی از دانشگاه های غیرتایید مشغول به تحصیل و قصد انتقالی دارید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین رادوتا در تماس باشید تا شما به بهترین شکل یاری کنند.

سؤالات متداول

خیر هیچ یک از رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه مدیکال نووسیبیرسک مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست.

بله در صورت موافقت وزارت بهداشت با تایید شدن دانشگاه سچینوا مدرک تحصیلی دانشجوین مورد تایید قرار خواهد گرفت.

برای دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کنید

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟
 1. هلن

  04/06/1402

  آیا دانشگاه لومونسف در رشته دندانپزشکی هم مورد تایید ایران میباشد؟

  1. رادوتا

   07/06/1402

   سلام هلن جان امیدوارم حالت خوب باشه خیر دانشگاه لومونوسف رشته دندان پزشکی نداره. ممنون که با ما ارتباط گرفتی

 2. نظری

  02/03/1402

  سلام و سپاس لطفا هزینه تحصیل به دلار یا تومان در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت ایران و مسافت با ایران و هزینه خود موسسه چقدر میشه و ایا امکان انتقالی به داخل فراهم شده یا خیر

  1. رادوتا

   04/03/1402

   با سلام و وقت بخیر ممنونیم که رادوتا را برای پاسخگویی به سوالات خودتون انتخاب کردین. برای اطلاع از شهریه دانشگاه‌های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران به مقاله « هزینه تحصیل پزشکی در روسیه » مراجعه کنید. هزینه مؤسسه بستگی به خدمات درخواستی شما و میزان نیاز شما به خدمات ما دارد برای تعیین دقیق هزینه خدمات با شماره 02188928590 تماس بگیرید. بله امکان انتقالی نیز فراهم است اما شرایط و ضوابط خود را دارد که برای دریافت راهنمایی کامل مجدد توصیه می‌کنیم از مشاوره رایگان مؤسسه بهره ببرید.

 3. sonia

  23/08/1401

  kheili khob o kamel bud tuzihateton. mamnonam az site khob va etelaat mofideton

  1. رادوتا

   23/08/1401

   سونیا جان باعث خوشحالی و افتخار تیم رادوتا ست. از اینکه به ما اعتماد کردین سپاسگزاریم

 4. سپهر

  23/08/1401

  این لیست آخرین لیست اعلام شده است؟ یا آپدیدت شده؟

  1. رادوتا

   23/08/1401

   سلام سپهر عزیزم. مرسی از اینکه رادوتا رو برای پاسخ به سوالاتت انتخاب کردی. بله این لیست آخرین لیست معرفی شده توسط وزارت بهداشت است. به محض اعلام لیست جدید، این مطلب بروزرسانی و از طریق ایمیل هم به شما اطلاع رسانی می شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.