4.9/5 - (14 امتیاز)

0 تا 100تحصیل دندان پزشکی در روسیه + جدول قیمت دانشگاه ها

دندانپزشکی در روسیه

افزایش محبوبیت رشته دندانپزشکی در سال های اخیر بر کسی پوشیده نیست. در کنار رشته پزشکی، تقاضای تحصیل در رشته های دندان پزشکی نیز به میزان بسیار زیادی در حال افزایش بوده است به طوری که به پرطرفدارترین رشته تحصیلی در بین ایرانیان تبدیل شده است از این رو در این رشته نیز همانند پزشکی رقابت بسیار زیادی بین داوطلبین وجود دارد. سالانه تعداد زیادی از دانش آموزان در کنکور به رقابت می‌پردازند. اما از این بین تنها درصد بسیار کمی موفق می‌شوند به هدف خود برسند.

خب حتما بسیاری از خوانندگان این مطلب که آرزوی دندان پزشک شدن را دارند، با شنیدن این حرفا ناامید شده اند. آیا واقعا راه حل مناسبی برای این مسئله وجود ندارد؟ در طی سال‌های اخیر، تحصیل دندانپزشکی در خارج یکی از راه‌ حل های موجود برای پاسخ این سؤال بوده است. در ادامه با ما همراه باشید تا تحصیلی دندانپزشکی در روسیه را به عنوان ساده ترین راه ممکن این مسیر به شما معرفی کنیم.

مقدمه

همانطور که اشاره شد رشته تخصصی “دندانپزشکی” یکی از پرطرفدارترین رشته‌های پزشکی در بین سایر حرفه ‌های پزشکی می‌باشد.در مقطع تخصص این رشته امکان مطالعه پیشرفته موضوعات خاص مانند بیماری‌های مخاط دهان، دندانپزشکی بالینی، دندانپزشکی کودکان، جراحی ترمیمی دهان و غیره را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

روسیه که همواره از پیشگامان علوم مختلف از جمله علوم تجربی و پزشکی بوده است، در زمینه دندانپزشکی دارای سابقه طولانی است به طوری که اولین دانشگاه دندانپزشکی در روسیه در قرن 19 میلادی در مسکو تاسیس گردید و یکی از اولین دانشگاه های تخصصی دندانپزشکی در جهان نیز به حساب می آید.

مدت زمان تحصیل

مدت تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه 5 سال می باشد که در مقایسه با کشورهای اروپایی مانند انگلیس و آلمان و یا ایالت متحده، زمان کمتری می باشد. در ایران نیز تحصیل در رشته دندان‌پزشکی تقریبا 6 سال زمان می‌برد بنابراین تحصیلات دندانپزشکی در روسیه از لحاظ زمانی زودبازده تر است.

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در روسیه

برای ساکنان روسیه و دانش آموزان این کشور شرایط به این گونه‌ای است که پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان و اخذ دیپلم، دانش آموزان از طریق آزمون واحد دولتی یا آزمون های ورودی هر دانشگاه برای تحصیل در این رشته اقدام می‌کنند.

داوطلبین خارجی که از کشورهای دیگر قصد دارند تحصیلات خود را در زمینه دندانپزشکی در روسیه سپری کنند، شرایط متفاوت تری دارند. این دانش آموزان فقط از طریق آزمون ورودی دانشگاه ها می‌توانند برای تحصیل اقدام کنند، البته برای شرکت در این آزمون باید دوره آمادگی تحصیلی پری مدیکال تحت عنوان پادفک را گذرانده باشند.

راه‌ های دریافت مشاوره رایگان

پادفک

دوره پادفک دوره ای است که پیش از ورود به دانشگاه برای دانشجویان خارجی برگزار می‌شود. دوره ای که به پیش دانشگاهی در ایران و یا کالج در اروپا شباهت دارد. هدف از برگزاری این دوره پیش از ورود به کورس اصلی دانشگاه، آموزش زبان روسی به دانشجویان غیر روسی است. از این رو بخش زیادی از زمان کلاس های آمادگی پادفک به آموزش زبان روسی اختصاص می‌یابد.

دوره های پری مدیکال یا همان پادفک برای رشته های علوم تجربی مانند پزشکی، دندان پزشکی ، داروسازی و….  علاوه بر آموزش زبان روسی شامل آموزش درس زیست شناسی و درس شیمی نیز می‌باشد.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

 1. سابقه زیاد رشته های علوم پزشکی و دندانپزشکی در روسیه باعث شده دانشگاه های این کشور از اعتبار بالایی برای تدریس برخوردار باشند. تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور موجب می‌شود از یک دانشجو به یک دندان پزشک حرفه ای تبدیل شوید.
 2. به طور کلی هزینه تحصیل در کشور روسیه نسبتا پایین تر از کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌باشد. کیفیت مطلوب تدریس با هزینه پایین، فاکتور و مزیتی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
 3. ریسک دریافت ویزای تحصیلی در روسیه در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار پایین تر است. ویزای تحصیل در روسیه را نسبتاً به راحتی می‌توانید دریافت کنید.
 4. نظم و انضباط و جدیت دانشگاه ها و اساتید در آموزش به گونه ای است، که دانشجویان به صورت منظم در کلاس های درسی شرکت می‌کنند و این روند موجب ارتقاء و بهبود شرایط آموزش می‌گردد.
 5. وجود دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران این اطمینان خاطر را به دانشجویان ایرانی می‌دهد، پس از پایان تحصیل به راحتی در ایران فعالیت حرفه ای و درمانی را ادامه بدهند.
 6. قرار گرفتن بسیاری از دانشگاه های روسیه در جایگاه های برتر سیستم های رتبه بندی دانشگاهی مانند QS و Times و… خود نشان از کیفیت بالای تحصیل در این کشور دارد.

دندانپزشکی در روسیه

اقامت

دانشجویان برای اسکان و اقامت در روسیه چند راه پیش رو دارند که به اختصار به آن اشاره می‌کنیم. یکی از این روش ها خوابگاه های دانشگاه می‌باشد این خوابگاه ها به دانشجویان غیر بومی و خارجی تعلق می‌گیرد و همانند دانشگاه های ایران، دانشجویان با پرداخت مبالغی امکان استفاده از این خوابگاه ها را دارند.

اجاره واحد های مسکونی راه دیگری می‌باشد که معمولا اجاره این منازل صرف هزینه بیشتری نیاز دارد.

روش دیگر اقامت، استفاده از هاستل ها، پانسیون ها و هتل ها است. این روش نیز هزینه هایی به همراه دارد اما در صورت استفاده از هتل های طرف قرارداد با تیم رادوتا، در بهترین هتل های روسیه با بیش از 80درصد تخفیف دانشجویی ساکن می‌شوید.

هدیه رادوتا

پذیرش تضمینی دندانپزشکی روسیه 

خاطره ناخوشایند کنکور که در ذهن بسیاری از دانش‌آموزان باقی مانده موجب شده است آنان برای آزمون ورودی دانشگاه جهت ورود به کورس‌های دندانپزشکی در روسیه تمایلی نداشته باشند. رادوتا با عقد قرارداد‌های رسمی با دانشگاه‌های روسیه این نگرانی را به طور کامل برای متقاضیان حل کرده است. تنها کافی است دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند و بعد از گذراندن دوره پادفک در کورس دندانپزشکی مورد نظر خود شرکت کنند. در پایین قرارهای رسمی رادوتا با دانشگاه‌های روسیه قابل مشاهده است.

دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای رشته دندانپزشکی

شمارهنام لاتین دانشگاهنام فارسی دانشگاهشهریه
1Saint Petersburg State Universityدانشگاه ایالتی سن پترزبورگ323000 روبل(زبان روسی)
2Saint Petersburg State Pavlov Medical Universityدانشگاه پزشکی پاولوف ایالتی سنت پترزبورگ340000 روبل (زبان روسی)
3Russian National Research Medical University named after N.I. Pirogovدانشگاه ملی تحقیقات پزشکی روسیه به نام N.I. پیروگوا460000 روبل(زبان روسی)
4Kazan Federal Universityدانشگاه فدرال کازان

337000 روبل (زبان روسی)

488000روبل (زبان انگلیسی)

5Moscow State University of Medicine and Dentistryدانشگاه سماشکو(یوداکیموف)550000 روبل (زبان روسی)

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

برخی دانشگاه‌های روسیه امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند. دانشجویان به جای تحصیل به زبان روسی می‌توانند در کورس دندانپزشکی به زبان انگلیسی شرکت کنند. دانشجویان باید این نکته را در نظر داشته باشند، شرط تأیید مدارک تحصیلی دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی، اخذ مدرک A2 زبان روسی پیش از ورود به کورس اصلی دانشگاه است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه لومونوسوف

دانشگاه سن پترزبورگ

دانشگاه پیراگوف

دانشگاه سماشکو

دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه پاولوف

دانشگاه تومسک

جمع بندی

به طورکلی با توجه به آمارهای ارائه شده سازمان سنجش و شواهد بسیاری که در اطرافمان دیده ایم، تقاضای زیاد در رشته های پرطرفدار علوم تجربی مانند دندان پزشکی باعث ایجاد رقابت بسیار زیادی در بین داوطلبین شده است.

بدون شک ظرفیت کافی برای همگان در جهت رسیدن به خواسته هایشان وجود ندارد. تلاش بیشتر در زمین کنکور به نوعی ماندن و غرق شدن در اقیانوس قرمز است پس اگر واقعا به دنبال رسیدن به هدف خود و دندان پزشک شدن هستید، باید به دنبال راه های جایگزین باشید.

یکی از راه های رسیدن به این هدف تحصیل در خارج از کشور است. کشورهای زیادی را می‌توانید به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی برگزینید که بدون شک یکی از بهترین گزینه ها روسیه است. بنابراین اگر هنوز کشور مورد نظر خود را انتخاب نکرده اید و یا هنوز درحال جستجوی کشوری مناسب هستید، پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران ما در رادوتا تماس بگیرید و از یک جلسه مشاوره رایگان نهایت استفاده را ببرید.

سؤالات متداول

برای دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کنید

 1. مرضیه

  09/03/1402

  سلام و وقت بخیر من خیلی دوس دارم دندون پزشکی روسیه رو بخونم ولی زبانم بشدت ضعیفه😭😭 هیچ مدرک زبانی ندارم دیگه خسته شدم از بس زبان خوندم برای منم راهی هست؟ معدلم خوبه هاا ولی زبان😶😶😑😑😔

  1. رادوتا

   کمتر از یک دقیقه قبل

   مرضیه عزیز سلام. امیدواریم حالت خوب باشه. دانشگاه های روسیه برای ثبت نام نیازی به مدرک زبان ندارند اما برای تحصیل و زندگی موفق در روسیه یا در هر کشور دیگه ای تسلط نسبی با زبان اون کشور نیازه برای یادگیری زبان روسی اما مسیر راحت تری وجود داره و اونم شرکت در کلاس ‌های پادفک هست. پیشنهاد می‌کنم حتماً باکارشناسان رادوتا تماس بگیرید و نوبت مشاوره رایگان دریافت کنید تا نگرانی و مشکل شما حل کنیم.

 2. یزدان

  18/02/1402

  سلام و اردت ببخشید چرا اسم دانشگاه نووسیبریک جز ۵ دانشگاه دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت نیست؟

  1. رادوتا

   23/02/1402

   سلام یزدان عزیز حوش حالیم که برای پاسخ به سوالت به رادوتا مراجعه کردی. دانشگاه نووسیبیرسک، رشته دندان پزشکی را ارائه نمی‌دهد ولی برای رشته پزشکی امکان تحصیل فراهم است.

 3. محمد

  01/10/1401

  من دیپلم ریاضی دارم ولیسانس مهندسی نرم افزار میتونم در روسیه پزشکی بخونم

 4. مجتبی عرب

  17/09/1401

  سلام. من لیست قیمت ها رو دیدم اما رشته ی دندانپزشکی دانشگاه لومونوسف رو پیدا نکردم. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. رادوتا

   30/09/1401

   با سلام. جناب عرب. خیر دانشگاه لومونوسوف دندانپزشکی ندارد. ولی رشته های پزشکی و داروسازی را ارائه می‌دهد. اگر به دنبال انتخاب بهترین گزینه برای تحصیل در دندانپزشکی هستید می‌توانید از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید. برای تعیین وقت مشاوره با شماره 02188928590 تماس بگیرید

 5. الهام بهرادمهر

  17/09/1401

  عرض ادب. واقعا در روسیه امکان تحصیل انلاین هست؟ من شنیدم این امکان وجود داره اما از صحتش اطمینان ندارم.

  1. رادوتا

   30/09/1401

   سلام خانم بهرادمهر. از اینکه به تیم رادوتا اعتماد کردید بسیار خوشحالیم. امکان تحصیل آنلاین برای دوره پادفک فراهم است و شما می‌توانید دوره آنلاین پادفک در ایران را سپری کنید. علاوه برا آن برخی دانشگاه های روسیه، کورس ‌های اصلی را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند اما نکته ای که باید توجه داشته باشید «وزارت بهداشت ایران دوره اصلی دانشگاه‌ به صورت آنلاین را تأیید نمی‌کند.» برای کسب اطلاعات جامع تر حتماً با مؤسسه رادوتا تماس بگیرید. 02188928590

 6. ملیکا آذربری تژاد

  17/09/1401

  سلام خسته نباشین. ببخشید امتحان ورودی دانشگاه ها به چه صورته؟ باید نمره قبولی خاصی در دروس مختلف کسب کرد یا اینکه نفرات برتر هر ازمون پذیرفته میشن؟

  1. رادوتا

   01/10/1401

   سلام اکثریت دانشگاه‌ها حداقل نمره قبولی را در نظر میگیریند. در صورتی که حداقل نمره قبولی کسب کنید وارد کورس اصلی می‌شوید. برای مثال حداقل نمره قبولی برای دانشگاه سماشکو 184 است.

 7. محسن صفوی

  16/09/1401

  اگر در خارج از کشور، رشته های پزشکی بخونیم برای تایید مدرک باید طرح هم بگذرونیم یا نیازی نیست؟

  1. رادوتا

   01/10/1401

   سلام خیر نیازی به گذراندن طرح مجدد نیست

 8. راحله وزیری

  15/09/1401

  خداقوت. سوالم این هست که برای ژانویه هم امکان ورود به کورس اصلی رشته دندانپزشکی وجود دارد؟

  1. رادوتا

   16/09/1401

   راحله جان سلام و عرض خوش آمد. دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت فقط در ماه سپتامبر ورودی دارند. برای اطلاع از امکان ورود به کورس اصلی سایر دانشگاه‌ها با شماره 02188928590 موسسه تماس بگیر از مشاوره تخصصی رایگان رادوتا استفاده کن. همچنین برای اطلاع از اسامی دانشگاه ‌های مورد تایید به مقاله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت مراجعه کن مقاله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

 9. لیلا فراهانی

  15/09/1401

  با سلام. طبق مطالب موجود در اینترنت امکان گرفتن انتقالی به ایران وجود داره. درسته؟ شما تایید میکنید؟

  1. رادوتا

   16/09/1401

   لیلا خانم سلام. از اعتمادتون به رادوتا سپاسگزاریم. تا قبل از شهریور 1401 بنا به قوانین وزارت بهداشت ایران در صورتی 72 واحد از دروس را در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران سپری کرده باشید امکان انتقالی وجود داشت. اما از شهریور امسال برای تأیید مدارک توسط وزارت بهداشت باید تمام سال تحصیلی را در دانشگاه مورد تأیید سپری کرده باشید

 10. محمود

  04/09/1401

  شهریه ها ترمی هستن یا سالانه ؟!

  1. رادوتا

   04/09/1401

   سلام محمود عزیز، شهریه ها به صورت سالانه است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.