دانشگاه کازان

دانشگاه فدرال کازان

نام لاتین: Kazan Federal University

تاسیس: 1804   |   شهر: کازان

رنک کشوری: 5

رنک جهانی: 401

تعداد دانشجو: 23174

دانشجو بین الملل:36%

تاریخچه دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه دولتی فدرال کازان یکی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت و تأیید وزارت علوم ایران در روسیه است. سالانه متقاضیان ایرانی بسیاری، یکی از رشته های پزشکی روسیه ، دندانپزشکی روسیه ، داروسازی روسیه و یا….به منظور تحصیل در روسیه انتخاب می‌کنند.

زمانی که الکساندر اول در 5 نوامبر 1804 موافقت نامه و منشور دانشگاه فدرال کازان را امضاء کرد، ساختمان این دانشگاه در ورزشگاه امپراتوری کازان قرار داشت. مدتی بعد سه خانه در همسایگی این ساختمان برای دانشگاه کازان خریداری شد و به پردیس دانشگاه اضافه گردید.

ساختمان اصلی این دانشگاه با نمای کلاسیک آن که هنوز‌ هم به همان شکل باقی مانده‌است، در دهه 1920 توسط معمار پیاتنیتسکی ساخته شد. و در دهه بعدی ساختمان‌های آزمایشگاه، کتابخانه شیمی، رصدخانه نجومی و یک درمانگاه به مجموعه پردیس دانشگاه دولتی کازان اضافه گردید.

kazan federal university

طی دهه‌های بعدی ساختمان‌های آموزشی و آزمایشگاهی و دانشکده‌های دیگر و همچنین در سال 1989 مجموعه فرهنگی و ورزشی به مجموعه دانشگاه کازان اضافه گردید که البته مجموعه فرهنگی و ورزشی آن در سال 2010 توسط نخست وزیر وقت ولادیمیر پوتین افتتاح گردید.

دانشگاه کازان به واسطه فعالیت‌های پژوهشی و مدارس علمی آن در طی سال‌های مختلف شهرت جهانی داشته است. برای مثال لوبچفکسی ریاضیدان بزرگ که در توسعه این دانشگاه نیز نقش داشته است، هندسه نااقلیدسی را خلق و برای دو دهه رهبری کرد. پروفسور زینین که در سال 1842 با تولید آنیلین پایه‌های صنعت رنگ آنیلین و تولید دارو را بنا نهاد و همچنین پروفسور کلاوس کاشف عنصر روتنیوم از دانشمندان دانشگاه کازان بوده اند.

دانشگاه فدرال کازان با داشتن بیش از 200 سال سابقه، هشتاد عضو اصلی و اعضای متناظر فرهنگستان علوم کشور را به جامعه علمی روسیه تحویل داده است. علاوه بر این دانشگاه کازان همواره مرکز فرهنگ نیز بوده است که می‌توان به پیدایش اولین روزنامه استانی، توسعه تئاتر، توسعه صنعت چاپ و نشر و کتاب و ….. اشاره کرد.

یلتسین رئیس جمهور وقت فدراسیون روسیه در 30 جولای 1996 دانشگاه دولتی کازان را در لیست میراث باارزش ویژه فرهنگی این کشور قرار داد. هم چنین در سال 2010 با فرمان رئیس جمهور مدودف از دانشگاه دولتی به دانشگاه فدرال ارتقاء یافت.

رنک جهانی دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه فدرال کازان در سال 2013 با هدف افزایش رقابت در بین مراکز علمی و آموزشی پیشرو در جهان یکی از پانزده برنده مسابقه آزاد برای دریافت حمایت دولتی گردید. که طی این اتفاق این دانشگاه در برنامه 5-100 دولت روسیه قرار گرفت. هدف از این طرح، قرار گرفتن 5 دانشگاه از بین دانشگاه‌های روسیه در بین 100 دانشگاه برتر جهان است.

دانشگاه کازان در سال 2016 بر اساس نتایج ممیزی فعالیت‌های علمی و آموزشی توسط مؤسسه بریتانیایی Quacquarelli Symonds Limited (QS)  موفق به کسب امتیاز 3 ستاره گردید. همچنین به عنوان عضو یکی از معتبرترین سازمان‌ها در زمینه رتبه بندی دانشگاه قرار گرفته است.

introduction-of-kazan-university

معرفی جامع دانشگاه کازان + شهریه رشته ها در سال 2022

برخی از رتبه‌ها و عناوین بین‌المللی که دانشگاه کازان کسب کرده است به شرح زیر می‌باشد:

 • رتبه 800-1000 در Times Higher Education 2022
 • رتبه 824 در U. S. News Best Global Universities 2022
 • رتبه 301-350 در Moscow International University Ranking
 • رتبه 201-300 در Times Higher Education University Impact 2021
 • رتبه 372 در Round University Ranking 2021
 • رتبه 322 در QS World University Rankings 2023

علاوه بر عناوین جهانی بالا دانشگاه کازان توانسته عناوین موفقیت آمیز دیگری در منطقه نیز کسب کند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌گردد

 • رتبه 134 در  THE Emerging Economies University Rankings 2020
 • رتبه 18 در Forbes Rankings of Russian Universities 2020
 • رتبه 10 در THE Eurasia Rankings
 • رتبه 20 در RAEX (Russia) National University Rankings 2022
 • رتبه  10 در Interfax (Russia) National University Rankings 2022

دانشگاه کازان در زمینه های درمان و حوزه پزشکی نیز با مراکز، مؤسسات و شرکت های بزرگی همکاری دارد. برای مثال در زمینه داروسازی با شرکت‌های Pfizer، Novartis و Bayer و در زمینه پزشکی با مرکز انکولوژی Fox Chase Cancer Center آمریکا همکاری دارد.

از دیگر دستاورد های دانشگاه فدرال کازان می‌توان به عضویت این دانشگاه در بین انجمن‌های بین‌المللی اشاره کرد که به شرح زیر می‌باشند:

American Association for Higher Education Accreditation

American Scientific and Pedagogical Association ( American Educational Research Association

Association of Eurasian Universities EURAS

Association of University Administrators

Global University Network for Innovation (GUNI )

روند تغییرات رتبه دانشگاه کازان روسیه در جهان طبق رتبه بندی QS

No Data Found

رادوتا و دانشگاه فدرال کازان

جلسه مشترک دانشگاه فدرال کازان و رادوتا در دفتر تهران 

شرکت رادوتا در تاریخ 23 خرداد 1401 در دفتر تهران، میزبان آقای Sabirov Rauf Rafisovich مدیر بخش بین‌الملل دانشگاه فدرال کازان بود. در این نشست زمینه‌های همکاری مشترک بررسی گردید و طرفین به توافقات مشترک رسیدند. برای مطالعه مشروح این جلسه، به خبر «نشست مشترک رادوتا و دانشگاه کازان» مراجعه کنید

Meeting with Kazan Federal University

قرارداد رسمی رادوتا و دانشگاه فدرال کازان

پیرو جلسه مشترک رادوتا و دانشگاه فدرال کازان، قرارداد رسمی همکاری بین دانشگاه فدرال کازان و شرکت مهاجرتی رادوتا منعقد گردید.

پذیرش تضمینی دانشگاه کازان 

رادوتا به عنوان نماینده رسمی دانشگاه کازان روسیه در ایران امکان پذیرش تضمینی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است و دانشجویان با خیال راحت می‌توانند در کورس اصلی دانشگاه ورود کنند.

معرفی شرکت رادوتا توسط دانشگاه فدرال کازان

معرفی شرکت رادوتا توسط دانشگاه فدرال کازان جهت اعزام دانشجو و پذیرش نهایی از طرف دانشگاه کازان به این دانشگاه را در لینک زیر در سایت دانشگاه کازان میتوانید مشاهده کنید:

روی لینک زیر کلیک کنید:

https://eng.kpfu.ru/china

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان می توانید یکی از راه های ارتباطی زیر را انتخاب کنید و یا فرم روبرو را پر کنید. مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

پادفک دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه فدرال کازان سه نوع پادفک فشرده، پادفک یک ساله و پادفک یکونیم ساله به دانشجویان بین الملل ارائه میکند.

هزینه ها و شهریه دانشگاه فدرال کازان

پزشکی به زبان روسی

350,000 روبل در سال

پزشکی به زبان انگلیسی

450,000 روبل در سال

دندانپزشکی به زبان روسی

384,000 روبل در سال

دندانپزشکی به زبان انگلیسی

494,000روبل در سال

پادفک

225,000 روبل در سال

هزینه های زندگی بدون خوابگاه

22000 روبل در ماه

آزمون و زمان ثبت نام دانشگاه فدرال کازان 2024

1April - 15July 2024
فرصت ثبت نام
17-19July 2024
آزمون و مصاحبه
-
اعلام نتایج
1April - 15July 2024
فرصت ثبت نام
17-19July 2024
آزمون و مصاحبه
-
اعلام نتایج

دانشکده های دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه فدرال کازان با داشتن 415 آزمایشگاه و کلینیک مجهز و پیشرفته به یک مرکز تحقیقاتی پیشرو ملی تبدیل شده است. این دانشگاه در زمینه‌های مختلف اقتصاد، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، زیست‌پزشکی، محیط‌زیست و زمین‌شناسی فعالیت های پژوهشی انجام می‌دهد.

دانشگاه کازان همچنین با داشتن 17مؤسسه، 3 آموزشگاه عالی و 3 شعبه در نزدیکترین شهرستان‌های اطراف شهر کازان به آموزش و تعلیم متخصصان در زمینه‌های مختلف علوم فیزیک و ریاضی، علوم طبیعی، پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، آموزش و علوم تربیتی، فرهنگ و هنر، اقتصاد و مدیریت، بخش خدمات، نقشه برداری و مدیریت زمین، زمین شناسی، اکتشاف و توسعه منابع معدنی ، اتوماسیون و کنترل، علوم کامپیوتر و تکنیک حسابگر و ایمنی زندگی، مهندسی محیط زیست و حفاظت از محیط زیست می‌پردازند.

کلینیک دانشگاه کازان با 836 تخت و بیش از 40هزار متخصص در حال ارائه خدمات می‌باشد. در کنار سایر امکانات این دانشگاه 11 مرکز فرهنگی و ورزشی برای دانشجویان تدارک دیده است تا دانشجویان این دانشگاه در کنار تحصیل بتوانند اوقات فراغت خوبی را پشت سر بگذارند.

خوابگاه دانشگاه فدرال کازان

امکان اسکان و اقامت همه دانشجویان دانشگاه در خوابگاه‌های این دانشگاه فراهم شده است. 20ساختمان مسکونی که برای مسابقات جهانی دانشجویی در سال 2013 در دهکده المپیک ساخته شد در اختیار دانشگاه کازان قرار گرفته است.دانشگاه کازان

در مجموعه خوابگاه‌ دانشگاه کازان، باشگاه ورزشی، ورزشگاه، سالن مطالعه، سالن رایانه با دسترسی به اینترنت، استودیوهای هنر و بسیاری امکانات دیگر وجود دارد تا دانشجویان تمام چیزهایی که برای زندگی، آموزش و تفریح نیاز دارند دسترسی داشته باشند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دانشگاه کازان

 1. اسکن پاسپورت شما.
 2. اسکن ترجمه محضری گذرنامه.
 3. اسکن گواهی تحصیلی و ریز نمرات.
 4. اسکن ترجمه محضری گواهی تحصیلی و ریز نمرات.
 5. سند شناخت تحصیلی.
 6. عکس (سایز: 4×3).

جمع بندی

بدون شک دانشگاه کازان را یکی از با سابقه ترین دانشگاه‌های روسیه به حساب می‌آید که از این بابت می تواند مقصد بسیار مناسبی برای دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی برای تحصیلات دانشگاهی باشد. کسب رتبه‌های برتر در زمینه های درمان و بهداشت که در همین مقاله ذکر گردید، دلیل محکمی برای این گفته است.

اگر شما هم قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید یا در بین دانشگاه‌های روسیه در حال تحقیق و پرس‌و‌جو هستید جلسه مشاوره رایگان با کارشناسان مهاجرتی رادوتا را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از سردرگمی رها شده و انتخابی مطمئن داشته باشید.

سوالات متداول

آیا دانشگاه کازان روسیه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است؟

بله، دانشگاه کازان روسیه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه و لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارد.

آیا دانشگاه کازان روسیه به دانشجویان خارجی خوابگاه ارائه می‌دهد؟

بله، دانشگاه کازان روسیه  20 ساختمان خوابگاه دارد. که همه دانشجویان می‌توانند از آنها استفاده کنند. علاوه بر این رادوتا به واسطه قرارداد با برخی هتل ها مانند هتل کاسموس و هتل سالوت، امکان اجاره اتاق با تخفیف دانشجویی 80 درصد، به دانشجویان اعزامی خود را فراهم کرده است.

آیا تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه کازان روسیه به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله، رشته پزشکی در این دانشگاه به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می‌شود.

آیا تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه کازان روسیه به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله، رشته دندانپزشکی در این دانشگاه به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می‌شود.

گالری تصاویر دانشگاه کازان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان می توانید یکی از راه های ارتباطی زیر را انتخاب کنید و یا فرم روبرو را پر کنید. مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

4.6/5 - (7 امتیاز)
 1. سارا

  31/03/1402

  سلام و وقت بخیر. ممنونم بابت اطلاعات کاملتون. آیا برای این دانشگاه پذیرش تضمینی انجام می دهید؟ ممنونم

  1. رادوتا

   03/04/1402

   سلام سارای عزیز خوشحالیم که در رادوتا پاسخگوی سوالات شما هستیم. برای پاسخ به سوالتون بهتره با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا شمارو راهنمایی کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.