تحصیل در دانشگاه‌های رشته پزشکی در مسکو

دانشگاه های پزشکی در مسکو

پزشکی در شهر مسکو

تحصیل پزشکی در شهر مسکو گزینه پیشنهادی بسیاری از مؤسسات اعزام دانشجو به پزشکی روسیه است. امکانات کم نظیر، دسترسی عالی، وجود دانشگاه‌های معتبرمتعدد در پایتخت روسیه و…. موجب می‌شود تا مسکو در صدر انتخاب دانشجویان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی به روسیه قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تحصیل در رشته پزشکی در شهر مسکو بپردازیم و دانشگاه های پزشکی مسکو را معرفی کنیم.

شرایط ثبت نام در پزشکی مسکو

ثبت نام در رشته پزشکی در مسکو همانند سایر مناطق روسیه از قوانین مشابهی پیروی می‌کند به طورکلی ادامه تحصیل در کشور روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان ساده تر است. متقاضیان برای ورود به کورس اصلی پزشکی مسکو، نیازمند گذراندن دوره ای موسوم به پادفک هستند تا جهت ورود به دانشگاه‌های روسیه آماده شوند. 

دانشگاه‌های پزشکی در شهر مسکو

مسکو به عنوان پایتخت روسیه مهم‌ترین شهر آن به حساب می‌آید، وجود دانشگاه‌های مطرح و بزرگ جهانی نشان دهنده تمرکز دولت روسیه بر شهر مسکو در حوزه علم و دانش است. تقریباً چیزی در حدود 370 دانشگاه در مسکو در حال فعالیت هستند که قطعاً ما امکان بررسی همگی آن‌ها را نداریم و از این رو به بررسی تعدادی از مهمترین آن‌ها می‌پردازیم؛

راه‌ های دریافت مشاوره رایگان

دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه پزشکی لومونسف مسکو بزرگ ترین و اولین دانشگاه روسیه که شهره جهانی دارد دانشگاهی با عمارت خیره کننده و سابقه طولانی و درخشان که سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از نقاط مختلف جهان است. دانشگاهی با رتبه 75 در نظام رتبه‌بندی QS است و شاید بهترین گزینه برای تحصیل پزشکی در شهر مسکو باشد. علاوه بر پزشکی دانشگاه لومونوسوف، تحصیل در داروسازی لومونوسوف نیز می‌تواند گزینه جذابی برای دانش آموزان ایرانی به حساب آید.

دانشگاه پیراگوا روسیه

یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح و بسیار خوب برای تحصیل پزشکی در مسکو، دانشگاه پیراگوا مسکو یا پیراگوف است. دانشگاهی مختص رشته‌های پزشکی، بهداشت و درمان که همواره مورد استقبال بسیاری از دانش‌آموزان ایرانی برای تحصیل پزشکی در مسکو بوده است.

دانشگاه سماشکو

دانشگاه پزشکی سماشکو مسکو، از دیگر دانشگاه‌های با قدمت و شناخته شده در پایتخت روسیه به حساب می‌آید و امروزه با نام یوداکیموف نیز شناخته می‌شود در سال 1922 تأسیس گردید. دانشگاه سماشکو از اولین مراکز آموزش دندانپزشکی در روسیه به حساب می‌آید ازاین رو برای علاقه‌مندان تحصیل دندانپزشکی در مسکو بشدت توصیه می‌شود.

دانشگاه رودن

دانشگاه دوستی ملل رودن مسکو تا پیش از خروج این دانشگاه از لیست دانشگاه‌های تایید وزارت بهداشت ایران، شاید محبوب ترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی در مسکو به حساب می‌آمد با این حال هنوز هم یکی از گزینه های مطرح و معروف برای پزشکی خواندن در مسکو به شمار می‌رود. دانشگاه به واسطه حضور دانشجویان زیاد خارجی از کشور‌های مختلف، تنوع ملیتی زیادی دارد.

دانشگاه سچینوف (سچینوا)

دانشگاه سچینوف یا سچینوا مسکو از دیگر دانشگاه‌های با سابقه و شناخته شده برای ایرانیان به حساب می‌آید این دانشگاه که در سال 1758 در مسکو دایر گردید طیف وسیعی از رشته های بهداشت، درمان، پزشکی و دندانپزشکی را در کنار سایر رشته ها به متقاضیان عرضه می‌کند.

دانشگاه سینرژِی

بزرگترین دانشگاه خصوصی کشور روسیه، سینرژی مسکو از دیگر گزینه‌های مطرح برای تحصیل پزشکی در مسکو است این دانشگاه در سال 1988 کار خود را آغاز کرد و در طی سال‌های اخیر به دلیل موفقیت‌ها و حضور درخشان در عرصه بین‌المللی یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای تحصیل پزشکی در مسکو به حساب می‌آید.

هدیه رادوتا

دانشگاه‌های پزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت در مسکو

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هر ساله لیستی از دانشگاه‌های سراسر دنیا منتشر می‌کند به این معنی که تحصیل در این دانشگاه‌ها مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و دانشجویانی که در این دانشگاه‌ها تحصیل کرده اند مدرکشان مورد قبول ایران است و می‌توان پس از بازگشت به ایران به فعالیت یا ادامه تحصیل بپردازند. از میان دانشگاه‌های پزشکی شهر مسکو تنها دو دانشگاه لومونوسوف، پیراگوف در لیست دانشگاه‌ های پزشکی روسیه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران قرار دارند البته لازم به ذکر است دانشگاه سماشکو تنها در رشته دندانپزشکی مورد تأیید بهداشت ایران می‌باشد.

خوابگاه برای دانشجویان پزشکی مسکو

اکثر دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان بین‌المللی خود خوابگاه‌های دانشجویی را در نظر گرفته اند و دانشگاه‌های پزشکی مسکو نیز از قاعده مستثنی نیستند. با این‌حال در صورتی که دانشجویان تمایلی به استفاده از خوابگاه‌های دانشگاه را نداشته باشند می‌توانند در آپارتمان‌های اجاره‌ای اسکان یابند که البته برای این مورد باید هزینه بیشتری بپردازند. راه‌حل بعدی برای برطرف کردن مشکل اسکان، استفاده از هتل‌های طرف قرارداد رادوتا در مسکو است.  

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در مسکو

هزینه تحصیل پزشکی در مسکو برای دانشگاه‌های مختلف متفاوت است اما به صورت تقریبی هزینه بین 4500 دلار تا 10500دلار به صورت سالانه برای دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

جمع بندی

 

تحصیل پزشکی در مسکو در مقایسه با دیگر شهرهای این کشور شاید گزینه مناسب تری باشد با اینکه زندگی در پایتخت روسیه به نسبت دیگر شهرهای آن ممکن است هزینه بیشتری به همراه داشته باشد اما وجود دانشگاه‌های مختلف و آزادی عمل در انتخاب دانشگاه، دسترسی های عالی و امکانات کم نظیری که فقط در مسکو یافت می‌شود همگی موجب می‌گردد خواندن درس پزشکی در مسکو بهترین انتخاب برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه برای پزشکی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شهریه رشته پزشکی دانشگاه های مختلف مسکو به صفحات این دانشگاه ‌ها در سایت رادوتا مراجعه کنید و یا از طریق تکمیل فرم مشاوره یا تماس با کارشناسان رادوتا با ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

پاسخ

پاسخ

پاسخ

پاسخ

برای دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کنید

5/5 - (3 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.