انواع راه های مهاجرت

در زندگی همه ما حداقل برای یک بار اتفاق افتاده که به جا‌به‌جایی و مهاجرت از مکان فعلی خود به جایی که فکر می‌کنیم موقعیت بهتری‌ برای ادامه زندگی دارد فکر یا حتی اقدام به مهاجرت کرده باشیم. پدیده ای که مدتی است به صدر جستجو های اینترنت آمده است که نشان از تمایل و استقبال زیاد مردم به این امر دارد.

در این نوشته قصد داریم با هم نگاه کاملی به انواع راه های مهاجرت داشته باشیم و راه های بهینه و مناسب مهاجرت را به شما معرفی کنیم. پس اگر شما هم تا به حال به این موضوع فکر کرده اید یا به دنبال اطلاعاتی در این زمینه برای نزدیکانتان هستید پیشنهاد می کنم تا پایان این نوشته با ما همراه باشید.

انواع راه های مهاجرت

مهاجرت چیست؟

شاید آن چیزی که از مهاجرت در ذهن همه ما نقش بسته است رفتن از یک کشور به کشور خارجی باشد که برای رفتن به پاسپورت، ویزا، دعوت نامه، رفتن به سفارت، اپلای و چیزهای دیگر نیاز دارد اما این فقط یک شکل خاص از انواع مهاجرت است.

 مهاجرت داخلی

مهاجرت داخل یک کشور هم انجام می‌شود. مثلا دانشجویی که از یک شهر برای تحصیل به شهر دیگه ای می‌رود نیز مهاجر است.

 مهاجرت موقت

حال اگر همان دانشجوی قبلی ما فقط برای چند سال به شهر یا کشور‌ دیگر رفته و بعد از تمام شدن دوره تحصیلی اش به شهر خود برگردد، مهاجرت موقت رخ داده است.

علت مهاجرت

فراهم نبودن بستر های مناسب اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، آموزشی، درمانی و…. یا حتی بد بودن برخی از این شرایط باعث می شود که افراد برای کسب ثروت، رفاه و آرامش بیشتر تصمیم به مهاجرت بگیرند. گاهی یک یا چند دلیل بالا و گاهی همه دلایل گفته شده باعث می شود تا فرد برای ادامه زندگی خود شهر یا کشور دیگری را انتخاب کند. در برخی موارد دیگر سطح زندگی کنونی افراد در وضعیت خوبی قرار دارد اما افراد برای بهبود و ارتقا سطح زندگی خود معیارها و استانداردهای بالاتری را هدف قرار می دهند و همین موجب می شود مهاجرت را در پیش گیرند. امروزه شاید اصلی ترین دلیل مهاجرت ها شرایط اقتصادی باشد.

چرا مهاجرت به روسیه؟!

راه‌ های دریافت مشاوره رایگان

چالش ها

مهاجرت امری مهم و حساس بوده و با توجه به حساسیت موضوع می تواند چالش های مهم و قابل تأملی نیز به دنبال داشته باشد که در صورت هدایت و کنترل درست موضوعات و شناخت کافی و دقیق این چالش ها می توان آن ها را به خوبی کنترل و در جهت درستی هدایت کرد به گونه ای که با کمترین خسارت یا حتی بدون خسارت سپری شوند. از جمله چالش های اصلی که می توان به آن اشاره کرد؛ ناآشنایی با محیط جدید و تحمل دوری و غربت است که با گذشت زمان و پیدا کردن دوستان جدید این چالش را می توان به خوبی مدیریت کرد.

ناآشنا بودن با زبان کشور مقصد باعث ایجاد دلهره می شود. در ابتدای ورود به کشور جدید ممکن است برای برخی از افراد به دلیل کم تسلط بودن بر زبان کشور جدید، برقراری ارتباط با سایر شهروندان یا رفع نیاز های روزمره آنان مشکلاتی را به همراه داشته باشد که این مسئله با گذشت زمان و تمرین بیشتر در این زمینه به میزان زیادی حل می شود. بجز مسئله زبان موضوع دیگری که ممکن است چالش هایی به همراه داشته باشد بیگانه بودن با فرهنگ و فوانین آن کشور است که این موضوع نیز با مطالعه و تحقیق به مرور زمان برطرف می گردد.

 مزایا

با وجود چالش هایی که در بالا به آن اشاره شد مهاجرت مزایای بسیاری دارد. در صورتی چالش ها و مزایای مهاجرت را در دو کفه ترازو بگذاریم در بسیاری از موارد بین ماندن یا مهاجرت، کفه ترازو به سمت مهاجرت سنگینی می کند،  شاهد این ادعا آمارها و میزان مهاجرت های رو به رشد در طی سال های اخیر است. در ادامه به بیان برخی از این مزایا می پردازیم.

ارتقا سطح زندگی

 به موجب رشد و پیشرفت کشورهای توسعه یافته دنیا در عرصه های مختلف، سطح زندگی در این کشور ها از استاندارد های بالایی برخوردار است و همین باعث می شود تقاضا از سوی مهاجرین برای اقامت در این کشورها افزایش یابد.

فرصت رشد و موفقیت

وجود بسترهای مناسب و نوین در زمینه های تحصیل و پژوهش در کشورهای پیشرفته باعث جذب نخبگان، دانشجویان و بسیاری از دانش آموزانی شده است که برای موفقیت و کسب مدارج علمی به دنبال راهی برای حضور در دانشگاه های برتر دنیا هستند.

فرصت های شغلی بیشتر و بهتر

پیشرفت های دانش و تکنولوژی در زمینه های مختلف صنعتی شرایطی را فراهم کرده است تا کارجویان و افرادی که به دنبال فرصت های شغلی بهتری هستند برای یافتن جایگاه شغلی مناسب خود اقدام به مهاجرت می کنند.

job

استفاده از امکانات رفاهی و درمانی

رفاه بالای زندگی و پیشرفت های حوزه پزشکی و سلامت باعث شده است تا مردم به دنبال بهبود شرایط رفاهی و زندگی خود باشند و کشور دیگری را برای ادامه زندگی خود انتخاب کنند.

ایجاد بستر مناسب برای آینده فرزندان

برخی از والدین پیش از تولد فرزند خود در تلاش اند تا فرزندان خود را در کشور دیگری به دنیا بیاورند و با این کار موجب تأمین و تضمین آینده زندگی فرزندانشان شوند.

آشنایی با دیگر فرهنگ ها

علی رغم پیشرفت های حوزه اینترنت و کمرنگ شدن مرزهای جغرافیایی به واسطه گسترش دهکده جهانی اینترنت هنوز هم مشاهده و تجربه نزدیک، تأثیر بسزایی در یادگیری و افزایش تجربه زیسته افراد دارد.

بهبود سلامت روانی

حل شدن بسیاری از مشکلات اعم از مشکلات اقتصادی، رفاهی و ایجاد زمینه های پیشرفت و… که در بالاتر نیز اشاره شد در نهایت موجب افزایش سلامت روانی افراد می‌گردد.

هدیه رادوتا

انواع راه های مهاجرت چیست؟

مهاجرت دلایل مختلفی مانند تحصیل، کار،سرمایه گذاری،گردشگری، درمان و… می تواند داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی

یکی از بهترین و مطمئن ترین راه‌های مهاجرت می‌باشد که نه تنها امکان بهره بردن از دانش روز و امکانات جدید در کشورهای دیگر را فراهم می کند بلکه تحصیل در کشوری خارجی باعث ایجاد اعتبار و پرستیژ برای شخص می شود. برای مطالعه بیشتر و تخصصی در این  خصوص می توانید مقاله تحصیل در روسیه را مطالعه کنید.

Study

مهاجرت کاری

شاید از قدیمی ترین انواع مهاجرت ها باشد. از زمان های قدیم تاجران و بازرگانان برای خرید و فروش و تجارت،کالاها و محصولات را از شهری به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر می بردند. با پیشرفت جوامع و به وجود آمدن مشاغل جدید امروزه شاهد مهاجرت های کاری زیادی هستیم که افراد به دلیل فراهم نبودن بستر کاری در محل زندگی خود یا وجود موقعیت ها و پیشنهادهای بهتر کاری تصمیم به مهاجرت به شهر یا کشور دیگری را می گیرند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

این شیوه مهاجرت را به نوعی می توان زیر مجموعه ای از مهاجرت کاری به حساب آورد. افراد به خاطر خرید ملک یا تاسیس شرکت یا راه اندازی کسب و کار و… امکان سکونت و ادامه زندگی در کشور دیگری برایشان فراهم می شود.

ازدواج

در تمام کشور های دنیا این امکان فراهم شده است که در صورتی یک شخص با شهروندی که اقامت کشور دیگری را دارد ازدواج کند به آن شخص نیز اقامت و ویزای کشور همسرش داده می شود و می تواند در آن کشور زندگی کند.

Marriage

تولد نوزاد

در بسیاری از کشور های دنیا طبق قوانین، در صورتی که والدین فرزند خود را در کشور دیگری به دنیا بیاورند به آن فرزند تابعیت آن کشور داده می شود همچنین در برخی از این کشور ها تابعیت به والدین آن نوزاد هم داده می شود.

مهاجرت از طریق خانواده

اگر فردی، شهروندی کشوری را داشته باشد می تواند برای برخی از اعضای خانواده خود مانند والدین، همسر و فرزندان خود اقامت آن کشور را بگیرد. البته قوانین در کشور های مختلف متفاوت است و در بعضی از کشور ها ممکن است با داشتن اقامت دائم آن کشور نیز این امکان برای افراد فراهم نشود.

توریستی

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم گاهی مهاجرت‌ها دائمی و همیشگی نیستند و افراد برای مدت کوتاهی اقدام به جابه‌جایی و مهاجرت می کنند. یکی از موارد مهاجرت موقت، مهاجرت توریستی و گردشگری است. از جمله دلایل توریستی می توان سفر به کشوری برای بازدید از جاذبه های دیدنی، تاریخی یا طبیعی آن باشد در موارد دیگر ممکن است برای کار های درمانی و پزشکی مجبور به سفر و مهاجرت به شهر یا کشور دیگری شوند.

جمع بندی

به طور کلی مهاجرت فرآیند ساده ای نیست و نمی‌توان برای همه افراد یک نسخه واحد تجویز کرد چرا که شرایط افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. مؤسسات مهاجرتی باید به صورت دقیق و با توجه به ویژگی های شخصی ، موقعیت خانوادگی، شرایط زندگی، روحی و روانی و وضعیت اقتصادی و مؤلفه های مختلف، افراد را در امر مهاجرت راهنمایی کنند. از این رو مشاوران متخصص تیم رادوتا در کنار شما هستند تا شما را به بهترین شکل راهنمایی کرده و در بهترین مسیر برای موفقیت قرار دهند. برای دریافت مشاوره رایگان کافیست از راه های ارتباطی که در بخش ارتباط با ما قرار دارد با مشاوران ما در تماس باشید.

سؤالات متداول

پاسخ

پاسخ

پاسخ

پاسخ

برای دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کنید

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.