شهر تومسک

تومسک یک شهر تاریخی در جنوب غربی سیبری در روسیه می باشد. یکی از قدیمی ترین شهر های روسیه است که در سال 1586 تاسیس شده است. شهر تومسک در این تاریخ طولانی دوره صنعتی سازی و توسعه اقتصادی را تجربه کرده است.

جمعیت این شهر در حدود 550 هزار نفر می باشد و تعداد دانشجویانی که در این شهر زندگی میکنند بسیار زیاد است به طوری که این شهر به شهر دانشجویی معروف شده است.

شهر تومسک جاذبه های گردشگری زیادی دارد که نظر توریست های زیادی، چه در روسیه و چه در خارج از روسیه، به خود جلب کرده است. در ادامه به طور مفصل درباره جاذبه های گردشگری این شهر توضیحاتی خواهیم داد.

علاوه بر این شهر تومسک به عنوان یک شهر صنعتی و تجاری نیز شناخته می شود و دارای نفت و گاز و صنایعی مثل فولاد، پتروشیمی و ماشین سازی می باشد.

دانشگاه های تومسک:

  1. دانشگاه تومسک: این دانشگاه یکی از بزرگترین و معتبر ترین دانشگاه های روسیه است.این دانشگاه در سال 1888 تاسیس شده و حدود 15 هزار دانشجو دارد. رشته های این دانشگاه شامل: علوم انسانی، علوم طبیعی، مهندسی، علوم ریاضی.
  2. دانشگاه دولتی روسرف: در سال 1961 این دانشگاه تاسیس شده است. فعالیت اصلی که باعث معروف شدن این دانشگاه شده است در زمینه روابط بین الملل ومطالعات منطقه ای می باشد. رشته های تحصیلی این دانشگاه شامل: اقتصاد، روابط بین الملل، حقوق ،روانشناسی و زبان.
  3. دانشگاه فنی تومسک: این دانشگاه درسال 1900 تاسیس شده است و در زمینه های مهندسی، فناوری و علوم پایه فعالیت میکند. رشته های این دانشگاه شامل: مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی، علوم رایانه و ریاضیات است.
  4. دانشگاه دولتی پلی تکنیک تومسک: این دانشگاه در سال 1896 تاسیس شده است و در زمینه های مهندسی و فناوری و در رشته های مهندسی معماری مهندسی کامپیوتر و مهندسی مکانیک فعالیت دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در تومسک حتما مقاله دانشگاه تومسک را مطالعه کنید.

 

 

برخی از جشن‌ها و رویدادهای مهم در شهر تومسک:

 

  1. جشنواره فیلم تومسک: این جشنواره سینمایی سالانه است که در تومسک برگزار می‌شود و به نمایش فیلم‌های مستقل از سراسر جهان می‌پردازد. این رویداد فرصتی است برای نمایش آثار نوآورانه و هنری در حوزه سینما.

 

  1. جشنواره موسیقی تومسک: این رویداد موسیقی شامل کنسرت‌ها، اجراهای زنده و نمایش‌های موسیقی از هنرمندان محلی و بین‌المللی است. طی این جشنواره، علاقه مندان موسیقی می‌توانند از اجراهای گوناگون و سبک‌های موسیقی متنوع لذت ببرند.

 

  1. جشنواره معماری و هنر تومسک: این رویداد برای ترویج هنر و معماری در شهر تومسک برگزار می‌شود. در این جشنواره، نمایشگاه‌های هنری، نصب‌های معماری و فضاهای هنری را می‌توان مشاهده کرد. هدف از این جشنواره، توجه به هنر و معماری محلی و ترویج ایده‌های خلاقانه در این زمینه است.

 

  1. جشنواره تئاتر تومسک: این رویداد تئاتری سالانه است که به نمایشگاه‌ها و اجراهای تئاتر اختصاص دارد. در این جشنواره، انواع نمایش‌های تئاتری از جمله درام، کمدی و موزیکال اجرا می‌شود.

آب و هوای شهر تومسک:

شهر تومسک در منطقه سیبری قرار دارد و دارای آب و هوای سرد قاره ای می باشد. در ادامه توضیحات مختصری را در مورد آب و هوای تومسک در فصل های مختلف داریم.

تابستان: دمای هوا در فصل تابستان بین 25 تا 35 درجه سانتیگراد است روز ها طولانی تر و به طور کلی در این فصل تومسک دارای هوای معتدل و مرطوب است.

زمستان: بارش برف در این شهر در فصل زمستا بسیار زیاد بوده و هوا بسیار سرد می شود. شهر به مدت طولانی سفیدپوش میشود و دمای هوا بین 10- تا 14- خواهد بود.

پاییز و بهار: در این دوفصل آب و هوای تومسک معمولا معتدل است میانگین درجه حرارت هوا در این دوفصل بین 0 تا 15 درجه سانتی گراد می باشد.

به طور کلی بیشترین میزان بارش باران در فصل تابستان و بیشترین میزان بارش برف در فصل زمستان رخ میدهد.

منطقه جغرافیایی تومسک:

این استان در منطقه سیبری واقع شده است و در فاصله 3500 کیلومتری از مسکو قرار دارد. بخش اعظم این استان را جنگل فرا گرقته است.

استان تومسک دارای هشت رودخانه به اسم های اب، تام، چولیم، چایا، کت، پارابل، واسیوگان و تیم میباشد. تنوع درختان درجنگل های این استان بسیار زیاد است همین امر باعث شده است که صادرات چوب حدود 20 درصد از سهم اقتصاد تومسک را به خود اختصاص دهد.

 

هزینه های زندگی دانشجویی در شهر تومسک:

هزینه های زندگی در این شهر به ویژه هزینه های زندگی دانشجویی بسیار پایین تر از زندگی در شهر هایی بزرگ مثل مسکو و سن پترزبورگ میباشد. هر شهر به واسطه ویژگی های خود طیف های مختلفی از متقاضیان را دارد شهر تومسک گزینه بسیار مناسبی برا آن دسته از متقاضیانی است که سعی در کاهش هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه دارند میباشد.

کم بودن وسعت این شهر و جمعیت پایین آن باعث کاهش هزینه های حمل و نقل و اجاره خانه شده است. به طور کلی هزینه های زندگی دانشجویی در این شهر کمتر از شهر های بزرگ مثل مسکو بوده و در بازه 300 تا 400 دلار در ماه میباشد.

جمع بندی

به طور کلی این شهر میتواند انتخاب خوبی برای آندست از مقاضیانی که قصد تحصیل در روسیه را با صرف هزینه کمتر نسبت به زندگی و تحصیل در شهر مسکو دارند، باشد. برای انتخاب مناسب ترین شهر و دانشگاه میتوانید از کارشناسان رادوتا به صورت رایگان مشاوره تخصصی دریافت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالب سایت شهر تومسک را مطالعه فرمایید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.