دیپلم آبی چیست؟ تفاوت دیپلم آبی و دیپلم قرمز چیست؟

دیپلم آبی روسیه چیست؟

همه افرادی که قصد تحصیل در کشور روسیه را دارند لازم است پس از گذراندن دوره پادفک، جهت دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه های روسیه و اقامت تحصیلی در روسیه باید مدارک تحصیلی مقاطع قبلی خود را معادل سازی کنند. به این معنا که مدرک تحصیلی مقطع قبلی در کشور مبداء در کشور مقصد نیز شناخته شده و معتبر باشد.

دانش‌آموزانی که دوره دبیرستان خود را در ایران گذرانده و کشور روسیه را برای تحصیل انتخاب کرده اند، لازم است ریزنمرات دوران تحصیل، مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی (دانش آموزان دوره قدیم) را معادل سازی کنند. مدرک جدید دیپلم و معادل شده از سوی کشور روسیه با جلدی آبی رنگ ارائه می‌گردد از این رو به این مدرک جدید، دیپلم آبی گفته می‌شود که در واقع همان مدرک دیپلم داخل ایران است که به روسی ترجمه شده و معادل دیپلم در روسیه است.

دیپلم آبی نشان دهنده تأیید تحصیلات دیپلم و تأیید مدارک تحصیلی توسط مراجع آموزشی روسیه است. با داشتن دیپلم آبی و مدارک ترجمه شده، متقاضیان مهاجرت تحصیلی در روسیه در تمامی دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه های روسیه مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می‌توانند درخواست پذیرش داده یا در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند.

لازم به ذکر است ترجمه مدارک و دریافت دیپلم آبی فقط مختص متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی یا تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی نیست، در صورتی که فردی قصد تحصیل در مقاطع بالاتر همانند کارشناسی ارشد و یا دکترا را دارد نیز لازم است نسبت به ترجمه مدارک و معادل سازی مدارک اقدام کند. در واقع همه مدارک فارغ التحصیلان در مقاطع دبیرستان و دانشگاه دیپلم نام دارد از آنجایی که تمامی این مدارک آموزشی آبی رنگ هستند دیپلم آبی نام دارند.

دیپلم آبی

راه‌ های دریافت مشاوره رایگان

دیپلم قرمز چیست؟

عموماً مدارک معادل سازی شده آبی رنگ می‌باشد. در برخی موارد ، با تغییر رنگ، دیپلمی قرمز رنگ به متقاضی داده می‌شود که به آن دیپلم قرمز گفته می‌شود. این دیپلم دارای تفاوت هایی است که در پایین به آن اشاره می‌کنیم.

 نمره دهی در مدارس و دانشگاه ها در روسیه از صفر تا 5 می باشد. به طوری که نمره 1 و 2 نمره مردودی، نمره 3 متوسط، نمره 4 خوب و نمره 5 عالی است. اگر شخصی حداقل 80 درصد از کل نمراتش پنج باشد و 20 درصد باقی مانده نمراتش نیز چهار باشد به جای دیپلم آبی، صاحب دیپلم قرمز می‌شود.

چه کسانی باید برای داشتن دیپلم آبی اقدام کنند؟

 همه افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور از جمله دانشگاه های روسیه را دارند باید مدارک تحصیلی خود را ترجمه و معادلسازی کنند چرا که داشتن این مدرک برای اخذ پذیرش و ورود به دانشگاه ضروری و الزامی است. در واقع داشتن این مدرک نشان می‌دهد که شما مقطع تحصیلی قبلی را گذرانده اید و اجازه ورود به مقطع تحصیلی بعدی را دارید. در پایین تصاویری از نمونه مدارک دیپلم آبی آماده شده است.

دیپلم آبی چیست؟ تفاوت دیپلم آبی و دیپلم قرمز چیست؟

هدیه رادوتا

مدارک لازم جهت اخذ دیپلم آبی

برای دریافت دیپلم آبی لازم است که مدارک زیر برای وزارت آموزش روسیه ارسال شود باید به تأیید سازمان مربوطه برسد.

  1. کپی و تصویر (اسکن) ریزنمرات مدرک دیپلم
  2. کپی و تصویر (اسکن) ریز نمرات پیش دانشگاهی
  3. کپی و تصویر (اسکن) ریزنمرات کارشناسی (در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی را دارید)
  4. کپی و تصویر (اسکن) رنگی پاسپورت
  5. فرم تکمیل شده درخواست دیپلم آبی

روش درخواست دیپلم آبی

به دو صورت می توان برای دریافت دیپلم آبی اقدام کرد.

روش اول: فرد متقاضی، خود شخصا به اداره ذی صلاح در کشور روسیه مراجعه کند و مدارک را به آنان تحویل دهد.

روش دوم: اقدام از طریق موسسات مهاجرتی و حقوقی می باشد که افراد مدارک خود را به این موسسات تحویل می‌دهند و روال کار اداری و قانونی را این موسسات به جای افراد سپری می‌کنند.

موسسه رادوتا با داشتن دارالترجمه رسمی مورد تأیید ناتاریوس توسط انجمن جهانی دانشجویان روند دریافت ترجمه رسمی مدارک را سرعت می بخشد و در کوتاه ترین زمان با کمترین هزینه، دیپلم آبی روسیه و سایر مدارک تحصیلی لازم را ترجمه کرده و فرآیند دریافت دیپلم آبی را سریع تر می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و انجام امور ترجمه با رادوتا در ارتباط باشید.

 

سؤالات متداول

پاسخ

پاسخ

پاسخ

پاسخ

برای دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کنید

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.